Ten, kto často cestuje po svete, vie, že niektoré kultúry sa od seba veľmi odlišujú. Niečo, čo je v jednej krajine alebo štáte bežné, sa v inej považuje za neslušné gesto alebo prejav nevychovanosti.
Napríklad, na Slovensku je objatie chlapec vs. dievča považované za normálnu vec, v Španielsku a iných krajinách sa na to pozerajú odlišne. A niekde sa rozdávanie prepitného berie za povinnosť, zatiaľ čo v iných kútoch sveta je to urážka. Toto sú veci, ktoré môžu byť v rôznych kútoch sveta vnímané odlišným spôsobom:
Tringelt
• V Amerike sa už automaticky očakáva, že budeš k obsluhe veľkorysý, pracovník by sa v prípade, že nedostane žiadny tringelt do vačku, mohol cítiť ponížený alebo dotknutý.
• V mnohých európskych krajinách sa k objednávke automaticky pripočíta tringelt a plus sa ešte očakáva ďalší. Napríklad v Chorvátsku z toho mnohé reštaurácie automaticky vyvodia, že si nebol s jedlom či obsluhou spokojný.
• Človek by si myslel, že dávanie prepitného sa všade hodnotí veľmi pozitívne, no opak je pravdou. V niektorých krajinách, ako napríklad v Južnej Kórei, Číne alebo Japonsku, to nie je bežné, či to dokonca možno považovať za urážku pracovníka, a mali by ste sa tomu vyhnúť.
• Niektoré z týchto krajín to obchádzajú zavedením poplatku za servis pred vykonaním práce, aby sa to nepovažovalo za priamy odraz výkonu pracovníkov. Čiže, ak peniažky navyše, tak ešte predtým, ako vás obslúžia.
• V krajinách Oceánie, ako je Austrália, Nový Zéland a Samoa, sa tringelty zvyčajne neočakávajú a nevyžadujú.
Zdieľanie stola v reštaurácii
• Na Západe sa považuje sedenie pri stole s voľnými sedadlami, keď je za stolom celá rodina, automaticky za neslušné, a hoci existujú reštaurácie, ktoré majú spoločné stoly, stále sa to považuje za narušenie súkromia.
• V Japonsku je však umiestňovanie neznámych ľudí za jeden stôl bežnou praxou.
Bozkávanie na líce
• V Latinskej Amerike je bozkávanie na líce bežný pozdrav dvoch žien alebo príslušníkov opačného pohlavia, no nikdy nie dvoch mužov. Podobné je to aj u nás na Slovensku. S tým, aby sa dvaja kamoši zvítali pobozkaním na tvár, sa teda nestretávame príliš často.
• V niektorých krajinách Blízkeho východu alebo severnej Afriky je to však úplne inak. V krajinách, ako je Izrael a Egypt, je bozkávanie mužského kamaráta klasickým pozdravom, naopak, ak by sa na verejnosti bozkávali muž a žena, považovalo by sa to za veľmi nevhodné alebo dokonca aj nezákonné. No, samozrejme, existujú určité výnimky, ako napríklad Libanon a Tunisko. Tam sa pusa na líce medzi mužom a ženou pokladá za priateľské gesto.
• V krajinách južnej Európy je bežný pozdrav medzi priateľmi. To, či existuje rozlišovanie podľa pohlavia, závisí od krajiny. Niekde, ako napríklad v južnom Taliansku, budú bozkávať kamarátov z Talianska a Francúzska, niekde je to prípustné, iba ak sú členmi jednej rodiny.
• Všeobecne sa v krajinách východnej Ázie bozkávanie na verejnosti považuje za nevhodné. Niektoré výnimky, pri ktorých je bežné bozkávanie tváre, zahŕňajú Filipíny, Východný Timor a časti Indonézie.
Osobný priestor
• Napríklad v Kanade, ako aj v iných štátoch Západu, je nárok na osobný priestor nepísaným pravidlom a ísť príliš blízko k človeku, ktorého osobne nepoznáme, sa pokladá za porušenie pravidiel etiky a morálky.
• V niektorých krajinách, najmä tých s veľkým počtom obyvateľov, ako je napríklad Čína, sa osobný priestor považuje za luxus a vidieť ľudí, ktorí sa hromadia vo veľkých skupinách, je úplne bežné.
Jedlo
• Keď v Číne zješ všetko jedlo, ktoré máš na tanieri, znamená to, že máš stále hlad a že ti tvoj hostiteľ nedal dosť.
Krik na verejnosti
• V Číne je pokrikovanie na verejnosti úplne normálne. Napríklad, keď sa idete najesť do reštaurácie, kričanie na obsluhu sa považuje za úplne prijateľný spôsob, ako upútať pozornosť, koniec-koncov, nemôžete očakávať, že čašníci prečítajú vaše myšlienky a budú presne vedieť, čo chcete.
• Na Západe je to však považované za nedôverčivé a neúctivé voči zamestnancom a ľudia zvyčajne len čakajú, kým ich čašník príde k stolu.