Určite ste si v škole všetci vraveli také to povestné „Na čo mi toto v živote bude?“ A ak náhodou nie, tak teraz pravdepodobne klameš alebo si nikdy neabsolvoval hodiny fyziky, dejepisu, chémie alebo biológie na slovenských školách. A aké skúsenosti ti v praktickom živote toľko chýbali, že si na začiatku vlastného bývania každých pár minút musel volať domov mame?
Začneme tak zľahka, a to nakupovaním. Až sa prvýkrát rozhodneš zaplniť svoju novú chladničku nenapadne ti, že to možno bude úloha nad tvoje sily. Opak býva väčšinou pravdou, v takej chvíli sa totiž nákup sladkostí (v lepšom prípade) alebo alkoholu, dá ťažko považovať za niečo z čoho vyžiješ. Aj keď si rozdelíš každú poličku v chladničke podľa kategórie zelenina, mäso, mliečne výrobky a zvyšok, ešte to neznamená že sa dá žiť len na pudingoch, kebaboch alebo pive.
Ak sa naučíš zvládať nákupy, začneš brať v úvahu aj varenie a svoje kuchárske schopnosti. Preč sú doby, kedy si sa zmohol maximálne na praženicu so slaninou a cibuľou alebo cereálie s mliekom, či vifonku. Nikto ti ale nepovie, že by si si mal najskôr rozmyslieť, čo chceš variť, než na tento nákup pôjdeš, aby si sa zbytočne nepremával dve hodiny po supermarkete. Keď však konečne prídeš s nákupom domov, pracne ho vyložíš a pustíš sa do varenia prídeš na to, že prejde ešte mnoho času, než budeš v kuchyni tak schopný ako tvoja mama. Škrupiny v jedle, zle uvarené mäso, spečená zelenina alebo nehorázny neporiadok a spúšť, čo ostanú v kuchyni sú toho skvelým dôkazom. Ak žiješ vo väčšom meste tak pamätaj – pizza alebo rozvoz čínskych jedál to vždy istí 😉
#Pizzariash
Posted by Prespizzariánska cirkev všetkých dní on Monday, June 27, 2016
Ďalším takýmto aspektom života je starostlivosť o oblečenie. Nielenže pravdepodobne prestaneš nakupovať výlučne značkové handry za peniaze svojich rodičov, ale na oblečenie ktoré už máš si začneš dávať omnoho väčší pozor. To sa týka aj prania. Toto je moment, kedy musel matke volať skoro každý. Nastavenie teploty, žmýkania, druhu látky, ktorú perieš a všetkých tých ostatných tlačidiel, o ktorých nemáš ani tušenia čo sú zač je nesmierne ťažké. Rovnako aj výber prášku na pranie, pri ktorom by sme ocenili, keby sa delil len na tekutý a práškový a nie ešte na ďalších dvesto kategórií. Ešteže aspoň aviváž si smiem vybrať podľa vône.
Po niečom takom je človek rád, že ho čaká už iba vešanie daného prádla. S radosťou vyvesíš svoje prádlo von na balkón (ak ho máš) a tešíš sa, že ťa už čaká „len“ žehlenie. Teda v prípade že máš žehličku, pre nás ostatných je tu veľmi opatrné skladanie. Tým tvoj stres ale samozrejme nekončí. Predstav si to: vyvesíš prádlo, ideš do práce – a v tom sa začnú sťahovať mračná. V takej chvíli sa modlíš aj k Thorovi, aby sa zmiloval nad prácou, ktorú si už na tom prádle vykonal.
Samozrejme, dospelosť prináša aj iné nepríjemné veci ako napríklad vybavovanie rôznych papierov a potvrdení, či už u doktorov alebo na úradoch, mimoriadne populárny je vraj úrad práce. Keď odhliadneš od širokého spektra iných ľudí, ktorých máš možnosť tam sledovať, zaberie ti to toľko času, že si pre istotu začneš nejakú tú prácu alebo podobné veci nosiť rovno so sebou, aby si aspoň daný čas prakticky využil. A to počkaj na tú srandu až ti povedia, že si vlastne čakal 4 hodiny v nesprávnom rade…
Na škole ti často, celkom kvalitne, naznačia, že časť tvojej výplaty ti vlastne v ten istý deň ako prišla, hneď aj odíde. S tým sa dá samozrejme rátať, musíš predsa zaplatiť svoje bývanie, no zo zvyšku by si mal celkom v pohode vyžiť, sledoval si predsa ceny nájmov, no nie? A myslel si na cenu energií, paušál na telefón, zriadenie internetu alebo poplatky, ako je napríklad ten za smeti? Ak nie, tak budeš pravdepodobne ten kus omietky na obed zapíjať tak vodou z vodovodu.
Jednou z jednoznačne najhorších skúseností v živote bez rodičov, aspoň pre niektorých, je ten pocit, keď prvýkrát doma nájdeš pavúka. Už vtedy vieš, že tvoja mama ti viac nepomôže. Máš na výber – počkať na návštevu, čo arachnofóbiou netrpí, plakať sa a schúliť v rohu alebo niekoľko hodín hľadať najbezpečnejší a najdelikátnejší spôsob, ako sa ho zbaviť sám. Ou, alebo ho môžeš skúsiť nechať žiť, aby ťa zbavoval aspoň iného skutočne otravného hmyzu.
https://www.facebook.com/Spmemes/photos/a.517461551707307.1073741828.517457581707704/1241824415937680/?type=3&theater
Dobrým, i keď podstatne jednoduchším, tréningom pre budúce založenie rodiny je mať domáceho miláčika, o ktorého sa budeš starať. Od šrečkov cez mačky až po leguány, o každého sa treba starať inak a vždy treba myslieť na to, či si to vôbec môžeš dovoliť. Taký škrečok je dobrý začiatok, v prípade, že naňho nezabúdaš. Odpratávať každý mesiac mŕtvolu hlodavca nie je práve dobrá cesta naučiť sa starostlivosti.
Susedské vzťahy sú tiež dôležitá súčasť života, najmä ak bývaš v paneláku, čo je asi pre väčšinu z vás na začiatku vysoko pravdepodobné. Nezaškodí s nimi prehodiť aspoň slovo, nech ťa nemajú hneď za toho nekomunikatívneho feťáka, ak máš však aspoň jeden piercing alebo tetovanie a susedíš aspoň s nejakými dôchodcami tak sa tomu proste nevyhneš. Každá návšteva priateľov hoci len na filmový večer sa v ich očiach zmení na malý ilegálny festival. Málokto ťa tiež upozorní na to, že ak má niekto balkón ešte pod tebou jedná sa skoro o spoločný priestor, pretože skoro všetko, čo opustí tvoj balkón, či už popol alebo rovno smeti, veľmi ľahko skončia u tvojich nas*atých susedov.
Veľkým utrpením je tiež choroba. V takej chvíli sa začneš pýtať samého seba, kde je niekto, kto by sa o teba postaral, keď v podstate umieraš. Potom si ideš kúpiť lieky, zistíš ich cenu a želáš si rovno zomrieť.
A aby sme nehovorili len o pomoci našich mám v prvých dňoch bývania na vlastnú päsť, tak si spomenieme samozrejme aj našich nenahraditeľných otcov. Nemôžeš si myslieť, že tvoj vodovodný kohútik, záchod, skrine, kľučky, okná, sporák, práčka, posteľ, vôľa pokračovať, mikrovlnka, steny, podlahy, obrazy… skrátka všetko, je vlastne nezničiteľné. V takej chvíli ti ostávajú len dve možnosti – rada a pomoc od otca alebo google.
Keby vám toto všetko povedali už v škole, pravdepodobne by ste, vyzbrojení týmito informáciami, odolávali kríze stredného veku omnoho ľahšie. Keďže sa tak nestalo, tak si počas tých prebdených nocí plných stresu nad budúcnosťou spomeňte na všetky tie skvelé hodiny chémie alebo biológie a aspoň si dobre zanadávajte.
Titulná fotka: pixabay.com, freeiconspng.com