Veci, ktoré ti pripomenú komplikovanosť života z dôb bez internetu

Pamätáš si ešte Zlaté stránky?

Okrem toho, že si s príchodom internetu mohol konečne voľne masturbovať bez predstavy, že ti rodičia jedného dňa nájdu pod vankúšom všetky tvoje pornografické poklady, nám to život uľahčilo aj v rôznych iných smeroch. Avšak mnohí z nás už začínajú všetky výdobytky modernej doby brať ako samozrejmosť a preto nie je na škodu si pripomenúť, čo všetko robili ľudia pred tým, ako vznikol internet.

1. Nezamestnaní to dnes majú omnoho jednoduchšie ako kedysi. Dnes ani nemusia zdvihnúť svoje ctené pozadie z postele – stačí keď vezmú do ruky mobil, naťukajú adresu jedného z portálov so stovkami pracovných ponúk a vyberú si tú, ktorá im najviac sedí. Niekoľko desiatok rokov dozadu to však chcelo mnoho prelistovaných novín, aby si vôbec našiel čosi, čo nebola kompletná katastrofa.

2. Spoilery prakticky neexistovali, ledaže by niekto fyzicky prišiel k tvojmu uchu a začal doň bliakať, že Alžbetke v poslednej epizóde Nemocnice na okraji mesta vyoperovali slepák. A to už by bolo seriózne na facku. Nehovoriac teda o tom, že keď si si chcel pozrieť konkrétny seriál, musel si si kúpiť program v trafike a reálne zaplatiť za informáciu, kedy sa máš večer rozvaliť pred telkou.

3. Jediný spôsob, ako si mohol povedať autorovi nejakej knihy svoju spätnú väzbu, bolo napísať mu list. Malo to však jednu výhodu – nikto sa neobťažoval reálne kupovať známku a obálku, len aby upovedomil človeka na opačnej strane zemegule, že je „g*goooot“ a že to bola „strašná sr*čka“. Avšak dnešná doba internetu a sociálnych sietí dáva presne takémuto druhu feedbacku neobmedzený priestor.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/stupid-cameron-diaz-movie-ktLz0aKXeV9DO)

4. Manuálne si nastavovali hodinky. Teraz si kúpiš nový mobil, zadáš krajinu alebo pásmo, v ktorom sa nachádzaš, a tá malá šikovná mašinka si to nejako vycucá z prstu. Analógovým hodinkám a ich majiteľom sa však takéhoto luxusu nedostalo a problém s časom museli riešiť ručne stručne. Malo to však jednu výhodu – každé dieťa poznalo ručičkové hodiny.

5. Používali vlastnú predstavivosť. Niekde zhruba v tom momente, kedy ty zapínaš telku alebo siahaš po mobile, aby si mohol ďalšie dve hodiny znudene scrollovať facebookovou nástenkou, sa oni zasnili a predstavovali si rôzne zaujímavé veci. Ľudia žijúci v prítomnosti nielenže niekedy zabúdajú používať svoju fantáziu, no dokonca by sa dalo povedať, že v určitých prípadoch aj mozog ako taký.

6. Noviny boli vlastne akousi prapôvodnou obdobou internetu, až na to, že nikto nedovolil nejakej Nikole z Hornej Marikovej vycapiť fotku svojich vyťahaných vnád na titulnú stranu a ani jej nikto za tento počin nevenoval vlastný palec. Ale človek sa aspoň dozvedel, čo potreboval.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/vintage-opening-7vfhdCIn13zm8)

7. „Si do mňa a ja som do teba, už to o nás všetci hovoria…“ A teraz to už aj všetci vedia, keďže vám učka zhabala ten pokrkvaný zdrap papiera, na ktorom ste si červení až za ušami vyznávali lásku. To bolo vzrúšo, ten pravý adrenalín a chuť prepadnúť sa pod zem, keď sa slovenčinárka rozhodla prečítať pred celou triedou, ako ti Tomáško chválil pekné vrkoče. Avšak všetko to akosi vykapalo, keď prišiel na scénu messenger a podobné srandy…

8. Každý si musel viesť vlastné (aspoň provizórne) účtovníctvo, keďže o internetbankingu sa ešte ani nechyrovalo (logicky, má to v názve slovo internet). Takže pokiaľ si sa nechcel trepať do banky zakaždým, keď si zabudol, koľko si v ten mesiac už minul peňazí, musel si si zapisovať výdaje svojpomocne.

9. Vážili si svoje vedomosti. Pretože bolo veľmi ťažké nejaké získať. Dnes vygoogliš od tvaru krevetieho h*vna, cez veľkosť prirodzenia Ibrahima Maigu až po to, ako opraviť splachovač na záchode. Ale keď sa ti hajzel pokazil niekoľko desaťročí dozadu, neostávalo ti iné ako zovrieť polky, ísť do knižnice a dúfať, že sa medzičasom nepos*rieš. (Alebo to spláchnuť vedrom s vodou, ale to sa mi sem práve nehodí.)

giphy.com (https://giphy.com/gifs/mylabbox-game-of-thrones-got-mylab-box-10fAvEln0lB8Lm)

10. Hovorí ti niečo slovo zoznam? A čo také Zlaté stránky? Lebo pokiaľ si sa chcel spojiť s človekom na diaľku a pamäťové úložisko v tvojej hlave nestačilo na čísla všetkých známych, tak si musel použiť jednu z týchto šikovných pomôcok. To bol vtedy život…

11. Keďže najbližšie, ako si sa mohol nejaký čas dozadu priblížiť k online randeniu, bolo rozdávať svoje čiernobiele fotky na ulici neznámym dievčatám, bolo omnoho pravdepodobnejšie, že človek stretol svoju spriaznenú dušu niekde v podniku alebo v knižnici. Takže ak si bol škaredý, bol si prosto škaredý, a žiaden photoshop ani filter so psími ušami ti neprišiel na pomoc.

12. Bude to prekvapivé, ale ľudia kedysi naozaj chodili na školské stretávky! Dnes si otvoríš facebook, nájdeš profil tej kravy Diany, ktorá ti v piatej triede nasypala živé kobylky do topánky a vieš, že sa nemusíš trepať dvesto kilometrov do iného mesta, aby si videla ten jej stupídny ksicht znovu a ešte aj zistila, že sa dobre vydala. Predtým si si milú Dianu musela ísť pozrieť osobne, ale aspoň sa ti naskytla ideálna príležitosť na odplatu. A pomsta… Tá býva vždy sladká.

nova.tv (http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/domaci/zlate-stranky-konci-papirove-telefonni-seznamy-prekonal-cas.html)

13. Ľudia si pamätali veci. Lebo chceli. Teraz sa všetci spoliehame na mobily, upozornenia zo sociálnych sietí, či iné veci, že nám pripomenú čo, kedy a ako máme vlastne robiť. Na jednej strane je super, že človek už viac nemusí byť chodiaca encyklopédia na telefónne čísla, na druhej strane naša pamäť akosi zakapala…

14. Videopožičovňe a neskôr aj DVD požičovne sa stali druhým domovom všetkých milovníkov filmov a áno, pred vznikom internetu a teda aj portálov ako napríklad The Pirate Bay, si ľudia museli za kinematografický zážitok zaplatiť. Aj napriek tomu, že film vlastne sledovali u seba doma.

15. A na záver – robili si vlastné hudobné mixy na kazetách. A všeobecne, vedeli aký súvis má pero a kazeta.

imgurz.com (http://imgurz.com/Post/wOQy8XL)

Titulná fotka: canadapost.ca

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
10
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
8
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
16 zábavných komiksov pre milovníkov nepochopeného čierneho humoru

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME