Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.12.2023
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

Dosiahnutie osemnástky ešte nikoho z nás neurobilo automaticky zrelou osobnosťou, to je jasné všetkým. No možno si už aj ty postrehol, že mladší človek to niekedy dokáže mať „utriedené“ v hlave oveľa viac ako ten, kto má o pár rokov viac…

Vek určite teda nie je pomyselnou zárukou zrelosti. Je ťažké povedať, ako by sa mal človek správať na to, koľko má rokov, no sú určité znaky, pomocou ktorých sa dajú rozlíšiť vyspelí ľudia, teda tí, ktorí už duševne dospeli.

Toto je správanie, ktoré prichádza so skutočnou dospelosťou:

1) Máš kontrolu nad vlastnými emóciami. Pubertu sprevádzajúcu výbuchmi hnevu a rýchlymi zmenami nálad zažili mnohí z nás. A preto vieme, že znakom dospelosti je aj to, že dokážeš mať kontrolu nad svojím správaním, aj keď si možno temperamentná povaha a nachádzaš sa vo vyhrotenej situácii. Byť zrelým znamená, že je menej pravdepodobné, že ťa ovládnu vlastné emócie a budeš reagovať prchko či neuvážene.

2) Prevzatie zodpovednosti za seba a svoje činy. Rozhodnutia robíme každý deň a každé z nich so sebou prináša určité dôsledky. Dieťa sa snaží zo svojej zodpovednosti vyvliecť alebo ju hodiť na cudzie plecia, zatiaľ čo zrelý človek so sebou nesie zodpovednosť za svoje činy.

3) Byť vďačný za to, čo máš. Ďalším znakom zrelého človeka je, keď sa cítiš vďačný za to, čo máš, namiesto toho, aby si sa sťažoval na to, čo ti chýba. Nepovažuješ veci za samozrejmosť, pretože si uvedomuješ, že nie každý mal toľko šťastia ako ty.

Ľudia s detinským zmýšľaním predpokladajú, že si zaslúžia všetko dobré, čo sa im stane, a preceňujú svoje zásluhy. Starší ľudia vidia situáciu celkovo a uvedomujú si, aký dobrý život majú, v porovnaní s väčšinou svetovej populácie.

Shutterstock

4) Neporovnávanie sa = prijatie samého seba. Prijať sám seba a svoje nedostatky nie je vôbec jednoduchá vec. Hlavne, ak máš sklon sa stále porovnávať, no práve s „neporovnávaním sa“ prichádza úspech, láska a hlavne zmierenie sa samého so sebou.

5) Uvedomenie si toho, koľko ešte nevieš. Človek nemusí vedieť všetko, ale je potrebné, aby si uvedomil, že toho ešte veľa nevie. Ak si dospelý, dokážeš odložiť svoju pýchu a si ochotný sa učiť, dokonca aj od niekoho, kto je od teba mladší. Dospelý človek nepredpokladá, že má všetky odpovede. Čím je múdrejší, tým si väčšmi uvedomuje, že tej múdrosti potrebuje ešte viac. Nehanbí sa hľadať radu od iných. Pretože iba múdri hľadajú múdrosť.

6) Berieš ohľad na druhých. Mať súcit je súčasťou zrelosti. Namiesto toho, aby si vždy dával svoje záujmy na prvé miesto, myslíš aj na iných. Keď sú tvoji blízki úspešní, máš z nich úprimnú radosť, namiesto toho, aby si na nich žiarlil. Detinský človek chce všetko a len pre seba. Dospelý jedinec je ochotný a pripravený sa deliť.

Shutterstock

7) Si flexibilnejší. Veci nejdú vždy tak, ako boli naplánované, a niekedy je potrebné sa prispôsobiť situácii namiesto toho, aby si bol tvrdohlavý či mrzutý. Zrelý človek je flexibilný, pretože vie, že život dokáže pripraviť nemalé prekvapenia.

8) Máš menej predsudkov. Budeš otvorený tomu, aby si videl veci z inej perspektívy. Namiesto ohovárania ľudí, ktorí sa od teba odlišujú, si ochotný ich spoznať a niečo nové sa aj vďaka nim dozvedieť.

9) Zrelý človek je schopný dodržať dlhodobé záväzky. Jedným z kľúčových signálov zrelosti je schopnosť oddialiť uspokojenie a klásť povinnosti na prvé miesto.

10) Zrelý človek nie je otrasený lichôtkou alebo kritikou. Keď ľudia dospievajú, skôr alebo neskôr pochopia, že nič nie je také dobré, ako sa zdá, a nič také zlé, ako to na prvý pohľad vyzerá. Dospelí ľudia môžu dostávať komplimenty alebo kritiku bez toho, aby ich zranili alebo ovplyvnili mienku o sebe samom.

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.