Veci, ktoré ukazujú, že si už skutočne zrelý

Dospelosť neprichádza automaticky s oslavou osemnástych narodenín.

Zdroj: © Shutterstock

Dosiahnutie osemnástky ešte nikoho z nás neurobilo automaticky zrelou osobnosťou, to je jasné všetkým. No možno si už aj ty postrehol, že mladší človek to niekedy dokáže mať „utriedené“ v hlave oveľa viac ako ten, kto má o pár rokov viac…

Vek určite teda nie je pomyselnou zárukou zrelosti. Je ťažké povedať, ako by sa mal človek správať na to, koľko má rokov, no sú určité znaky, pomocou ktorých sa dajú rozlíšiť vyspelí ľudia, teda tí, ktorí už duševne dospeli.

Toto je správanie, ktoré prichádza so skutočnou dospelosťou:

1) Máš kontrolu nad vlastnými emóciami. Pubertu sprevádzajúcu výbuchmi hnevu a rýchlymi zmenami nálad zažili mnohí z nás. A preto vieme, že znakom dospelosti je aj to, že dokážeš mať kontrolu nad svojím správaním, aj keď si možno temperamentná povaha a nachádzaš sa vo vyhrotenej situácii. Byť zrelým znamená, že je menej pravdepodobné, že ťa ovládnu vlastné emócie a budeš reagovať prchko či neuvážene.

2) Prevzatie zodpovednosti za seba a svoje činy. Rozhodnutia robíme každý deň a každé z nich so sebou prináša určité dôsledky. Dieťa sa snaží zo svojej zodpovednosti vyvliecť alebo ju hodiť na cudzie plecia, zatiaľ čo zrelý človek so sebou nesie zodpovednosť za svoje činy.

3) Byť vďačný za to, čo máš. Ďalším znakom zrelého človeka je, keď sa cítiš vďačný za to, čo máš, namiesto toho, aby si sa sťažoval na to, čo ti chýba. Nepovažuješ veci za samozrejmosť, pretože si uvedomuješ, že nie každý mal toľko šťastia ako ty.

Ľudia s detinským zmýšľaním predpokladajú, že si zaslúžia všetko dobré, čo sa im stane, a preceňujú svoje zásluhy. Starší ľudia vidia situáciu celkovo a uvedomujú si, aký dobrý život majú, v porovnaní s väčšinou svetovej populácie.

Shutterstock

4) Neporovnávanie sa = prijatie samého seba. Prijať sám seba a svoje nedostatky nie je vôbec jednoduchá vec. Hlavne, ak máš sklon sa stále porovnávať, no práve s „neporovnávaním sa“ prichádza úspech, láska a hlavne zmierenie sa samého so sebou.

5) Uvedomenie si toho, koľko ešte nevieš. Človek nemusí vedieť všetko, ale je potrebné, aby si uvedomil, že toho ešte veľa nevie. Ak si dospelý, dokážeš odložiť svoju pýchu a si ochotný sa učiť, dokonca aj od niekoho, kto je od teba mladší. Dospelý človek nepredpokladá, že má všetky odpovede. Čím je múdrejší, tým si väčšmi uvedomuje, že tej múdrosti potrebuje ešte viac. Nehanbí sa hľadať radu od iných. Pretože iba múdri hľadajú múdrosť.

6) Berieš ohľad na druhých. Mať súcit je súčasťou zrelosti. Namiesto toho, aby si vždy dával svoje záujmy na prvé miesto, myslíš aj na iných. Keď sú tvoji blízki úspešní, máš z nich úprimnú radosť, namiesto toho, aby si na nich žiarlil. Detinský človek chce všetko a len pre seba. Dospelý jedinec je ochotný a pripravený sa deliť.

Shutterstock

7) Si flexibilnejší. Veci nejdú vždy tak, ako boli naplánované, a niekedy je potrebné sa prispôsobiť situácii namiesto toho, aby si bol tvrdohlavý či mrzutý. Zrelý človek je flexibilný, pretože vie, že život dokáže pripraviť nemalé prekvapenia.

8) Máš menej predsudkov. Budeš otvorený tomu, aby si videl veci z inej perspektívy. Namiesto ohovárania ľudí, ktorí sa od teba odlišujú, si ochotný ich spoznať a niečo nové sa aj vďaka nim dozvedieť.

9) Zrelý človek je schopný dodržať dlhodobé záväzky. Jedným z kľúčových signálov zrelosti je schopnosť oddialiť uspokojenie a klásť povinnosti na prvé miesto.

10) Zrelý človek nie je otrasený lichôtkou alebo kritikou. Keď ľudia dospievajú, skôr alebo neskôr pochopia, že nič nie je také dobré, ako sa zdá, a nič také zlé, ako to na prvý pohľad vyzerá. Dospelí ľudia môžu dostávať komplimenty alebo kritiku bez toho, aby ich zranili alebo ovplyvnili mienku o sebe samom.

Shutterstock
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
5
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
3
Haha
Woow Woow
14
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ľudia sa podelili o bizarné posteľné preferencie svojich ex, ktoré nevedeli vystáť


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME