Vzťahy sú veľmi častou a obľúbenou témou, pretože na dennom poriadku tešia či trápia snáď každého z nás. Aj keď si to možno nechceme priznať, vzťahy nás dosť ovplyvňujú a niektoré situácie nie je vôbec jednoduché znášať.
Obrátili sme sa preto na odborníčku v tejto oblasti, a to konkrétne na vzťahovú poradkyňu Michalu Koniarovú, ktorá je členkou Medzinárodnej asociácie profesionálnych vzťahových koučov. Michala ti bude prostredníctvom našej stránky pravidelne prinášať vzťahové témy, ktoré ženy riešia v každodenných životoch, ale aj problémy, s ktorými sa často hanbia zdôveriť svojmu okoliu. Dnešný článok ti ponúkne cenné rady, ako si vybudovať kvalitný vzťah vďaka každodenným drobnostiam a vytrvalosti.
Michala Koniarová
Vzťahová poradkyňa
Michala je členkou Medzinárodnej asociácie profesionálnych vzťahových koučov a držiteľkou certifikátu Relationship Coach Certificate. Založila ženskú komunitu More Amore a vydala knihu venovanú ženám a vzťahom s názvom „Láska je polievka a ja som vidlička“. Prednostne sa venuje vzťahovému poradenstvu určenému ženám, sem-tam však pracuje aj s mužmi.
Existuje veľa rôznych číselných pravidiel, ktoré si človek vytvorí, aby si zjednodušil život a rozhodovanie. Tak funguje zásada „trikrát a dosť“ v trestnom zákone, vo vzťahoch (nielen partnerských) dávame často „druhú šancu“ a vymysleli sme si aj nepísané pravidlo, že do roka a do dňa od zásnub by sme sa mali dostať pod čepiec. No jedno z najzásadnejších pravidiel partnerských vzťahov je podľa mňa pravidlo, že jedenkrát skutočne nestačí.
Univerzálne pravidlo úspechu = konzistentná práca a vytrvalosť
2. január, hlava prestala bolieť, výčitky zo záveru roka utopeného v majonézovom šaláte prekladanom medvedími labkami a vaječným likérom kulminujú a ja si odhodlane kupujem permanentku do fitka. Odmakám poctivých 90 minút, doma pozriem do zrkadla a NIČ. O dva dni odmakám ďalší tréning. Nič nevidím. Odkrútim ešte štyri a zdá sa mi, že je to celé nefér, že už by som na sebe mohla vidieť niečo viac. Strácam motiváciu a prestávam. Neverím dlhodobému procesu, neverím trénerovi, jediné, čo u mňa rozhoduje, je obraz môjho tela po 6 tréningoch.
Povýšili ma v práci. Je zo mňa líder. Firma mi zaplatí intenzívny a drahý tréning ako viesť, motivovať, ako načúvať, byť príkladom a poskytovať spätnú väzbu. Cítim sa odhodlaná zaútočiť na kvartálne ciele a vytvoriť z môjho tímu niečo ako svorku, kmeň, rodinu. Dva mesiace po tréningu mám však pocit, že mi z neho ostal len diplom na stene. Všetko sa nejako rozpadlo, z mojej firemnej rodiny sú štyri nepriateľské klany a ja chodím do práce s kŕčmi v žalúdku.
Úspech nespočíva v jednorazových (akokoľvek skvelo zvládnutých) či intenzívnych situáciách.
Môžeš si zuby čistiť aj hodinu, ale ak to urobíš len dvakrát do roka, aj tak sa ti pokazia. Môžeš na tréningoch vypľuť i dušu, do bodky splniť nutričný plán, no pokiaľ po týždni skončíš, tehličky na bruchu sa nekonajú.
Jedenkrát – láska verzus túžba
Partnerské vzťahy a ich kvalita nesmierne závisia od pravidla „jedenkrát (ne)stačí“. Je dobré si na tomto mieste pripomenúť rozdiel medzi láskou a túžbou a fakt, že sú to dva proti sebe stojace pocity.
Láska vzniká, keď sa poznáme, keď sme v bezpečí, máme rutinu a cítime sa milovaní a nesúdení. Naproti tomu stojí túžba, ktorá funguje na úplne iné palivo. Poháňa ju nedostatok, chcenie, neistota a istá dávka anarchie, antisystému. V túžbe sa, samozrejme, ráta aj jedenkrát. Veľkosť túžby je determinovaná práve intenzitou a pocitom, že toto je tu a teraz a možno naposledy. A je to úplne v poriadku. V tomto zmysle je to naše „jedenkrát“ dokonca nevyhnutné pre prežitie, okorenenie a kvalitu dlhodobého vzťahu, nielen pre milenecké aférky, one-night-stands a všetky možné úlety.
Ak však rozprávame o láske, tak platí presný opak. Hlboká láska a dôvera sa nedá vybudovať na nejakých izolovaných udalostiach. Nestačí, ak ti chlap párkrát za rok kúpi obrovskú kyticu, je to málo, ak sa vieme úprimne rozprávať iba vtedy, keď sme už takí zúfalí, že vlastne ani nemáme čo stratiť.
Jedna perfektná dovolenka je nič, pokiaľ je zvyšných 50 týždňov v roku podpriemerných.
Veľmi veľa žien trpí syndrómom, ktorý im zahmlieva optiku a kvôli ktorému vidia aj zlé, toxické vzťahy ako vzťahy s potenciálom a perspektívou. Tieto ženy sú vyhladované po skutočnej láske a veľmi túžia po bezpečí. A aj keď to vo vzťahoch nemajú, ostávajú, pretože sa upínajú práve na tie ojedinelé pozitívne situácie, ktoré sa v tých vzťahoch raz za čas odohrajú. Podliehajú ilúzii, že ten muž predsa nemôže byť zlý, ak bol hoc len jedenkrát schopný takého veľkolepého gesta či ukážkového správania.
Zdravo ukotvená osobnosť s dobre vyvinutým sebavedomím, s jasnými hranicami a štandardami však nikdy v takomto vzťahu nezotrvá. Buď vo vzťahu nastane zmena, alebo ho opustí. Dokáže pokojne, ale asertívne komunikovať svoju nespokojnosť. Samozrejme, vie dať i druhú šancu, tiež aktívne na spoločnom vzťahu sama zapracovať, priznať chybu, ale nikdy v tom vzťahu nezotrvá, ak je to vzťah, ktorý je dlhodobo dobrý iba jedenkrát za čas.
Je nevyhnutné uvedomiť si silu formulky „jedenkrát“ v oboch polohách vzťahu. Musím vedieť, že dostávať iba jedenkrát je málo a zaslúžim si viac, a tiež, že i dávať jedenkrát nestačí na to, aby som mohla očakávať vytúženú pohodu.
Na drobných každodenných veciach záleží
Jeden môj obľúbený kouč raz rozprával o tom, ako bol fascinovaný smetnými košmi v Disneylande a našiel v nich krásnu paralelu práve pre fakt, že vo vzťahoch sa rátajú i drobné a každodenné veci, nie iba dovolenky, výlety a oslavy. Smetné koše v Disneylande sú totižto v každej časti zábavného parku iné. Sú princeznovské, sú vesmírne, niektoré sú ako Mickey Mouse a ďalšie zas z rákosia, dokonale zapadajúce do scenérie filmov o Indiana Jonesovi.
A keď si človek uvedomí, že najlepšiu atrakciu v parku za deň navštívi možno dvakrát, ale smetný kôš stretne a použije od rána do večera toľkokrát, že to ani nepočíta, pochopí, že aj na tých nádobách na odpadky skutočne záleží. A že ľudia, ktorí ten park navrhovali, si boli toho určite vedomí, venovali im pozornosť a vtisli charakter, aby aj vďaka smetným košom bol deň v Disneylande pre deti dokonalý.
Jedenkrát nestačí, ale ani nevadí
Ako to už býva, každá minca má dve strany. A aj minca s názvom „jedenkrát“ ich má. Na jednej strane vytvára tlak, že nie je možné spoliehať sa na zotrvačnosť a efekt pár perfektných momentov, no na jej druhej strane leží príjemné zistenie, že keď sa jedenkrát pošmykneme, tak to naozaj nie je koniec sveta ani vzťahu.
V partnerstvách, kde fungujú dobré veci nielen párkrát, ale opakovane, kde je vzťahová záhradka pravidelne okopávaná, zalievaná a hnojená, tam naozaj neplatí, že jedno zlyhanie všetko spáli. A aj preto sa tá pravidelná snaha oplatí. Pretože vďaka nej si utkáme bezpečnú sieť, ktorá nás zachráni, keď ako každý jeden smrteľník jedenkrát sklameme, urobíme chybu a ublížime.