Streda 25.5.2022
sk
Urban
cz
Viola
Zdroj: ©Shutterstock

Veci, na ktoré sa musíš vykašľať, ak chceš žiť spokojný život bez stresu

Niektorých vecí je dobré sa zbaviť, aby sme sa cítili šťastnejšie.

Všetci sa občas cítime zle alebo nesvoji, aj keď k tomu nemáme žiadny zrejmý dôvod, pretože nič strašné či tragické sa nám nestalo, a sami nevieme, prečo sa cítime smutní. No vedecké výskumy naznačujú, že existuje niekoľko skrytých dôvodov na depresiu a nešťastie, ako je, napríklad, chemická nerovnováha, podvedomý dlhodobý stres, genetické príčiny alebo lieky, ktoré užívame.

Niektoré z týchto faktorov človek nedokáže zvládnuť sám, bez odbornej pomoci, no je nimi možné kontrolovať úroveň stresu v živote. Niekedy sa skrátka musíme zbaviť určitých vecí vo svojom prostredí, aby sme si zachovali pokoj a duševnú rovnováhu. Toto sú niektoré z nich:

1. Túžba mať všetko pod kontrolou

V živote sa nedá mať všetko pod kontrolou, často príde niečo, čo sa spod nej vymkne, a my musíme byť pripravení tomu čeliť. Túžba ovládať všetko okolo nás vedie k zvýšenej úrovni stresu alebo aj k nezvládnuteľnému psychickému vypätiu. No napriek tomu mnoho z nás takémuto problému čelí. A platí to i pri vzťahoch s ľuďmi. Byť šialeným kontrolórom svojich blízkych ničí vzťahy a priateľstvá. A aj nás samotných.

2. Toxické vzťahy

Je paradox, že často máme tendenciu vyhľadávať vzťahy, ktoré nám absolútne neprospievajú, skôr naopak. Ľudia, s ktorými dobrovoľne tráviš čas, by ti mali do života prinášať pokoj a radosť, ak to tak nie je, je možné, že ten vzťah je pre teba toxický a škodí ti, iba si sa ho ešte neodvážil ukončiť. Avšak, keď obmedzíš komunikáciu s takýmito osobami, bude sa ti dýchať lepšie. Radšej sa sústreď na tých, ktorí si ťa naozaj vážia.

Shutterstock

3. Plnenie očakávaní okolia a spoločenský súhlas

Rovnako, ako si uvedomuješ, že nemusíš byť dokonalý, ani nie si povinný spĺňať očakávania iných. Každý má právo žiť svoj život tak, ako sám uzná za vhodné. Môžeš si vypočuť názor rodičov či priateľov, no mal by si sa ako dospelý jedinec rozhodovať sám. Stres zo spoločenského schválenia je niečo, čo nás drží v napätí, a zároveň to je veľmi nešťastný cieľ. Stále sa totiž nájde niekto, kto s nami nebude spokojný.

Odporúčame prečítať:

Slovenská redaktorka sexistickými a hlúpymi otázkami urazila asistentku nemeckého trénera

4. Vina a ľútosť z minulosti

Všetci robíme chyby, presne taký je život. Nedovoľ však, aby ti uviazli v hlave a ovplyvnili aj tvoju budúcnosť. Jediné, čo môžeš urobiť, je poučiť sa z nich a pokúsiť sa ich nezopakovať. Ak si myslíš, že si niekomu ublížil, ospravedlň sa a choď ďalej. Nenechaj vinu a ľútosť z minulosti ničiť tvoj súčasný život.

Shutterstock

5. Strach z nepoznaného

Pociťovať strach či nervozitu z niečoho nového je normálne. Len sa tomu netreba poddať a brániť sa vyskúšaniu nových vecí a možno tým aj zmeny svojho života k lepšiemu, iba kvôli strachu. Najlepšie veci sa totiž stávajú práve vtedy, keď sa dostaneme z komfortnej zóny. Aj keď je to niekedy náročné, oplatí sa prekonať strach.

6. Trávenie priveľkého množstva času na sociálnych sieťach

Sociálne siete majú tendenciu presilovať a zbytočne zaťažovať našu myseľ a odvádzať pozornosť od toho, čo je skutočne dôležité. Niekedy je fajn si vypnúť upozornenia a obmedziť množstvo času stráveného na internete. Naopak, psychickému zdraviu prospieva nájsť si hobby aj v „offline režime“ a tráviť viac času so svojimi priateľmi a rodinou.

Shutterstock

7. Čiernobiele nazeranie na svet

Myslenie v extrémoch je tiež niečo, čo ti môže brániť byť šťastným. Z rôznych pohľadov nie je nič rovnaké. Nikto nemá absolútnu pravdu a nikto nie je úplne zlý. Ide o uhol pohľadu. Čaro je v tom pozerať sa na svet pozitívne, aj keď máš pocit, že sa ti rozpadá.

Odporúčame prečítať:

Otestuj sa: Zvládneš pomenovať vyznačené štáty na slepej mape Ázie?

8. Citové neodpútanie sa od ľudí, ktorí už dávno patria do našej minulosti

Stáva sa, že máme tendenciu sa fixovať na ľudí a na spomienky, ktoré sú už dávno preč. Napríklad, nedokážeme nadviazať nový vzťah, pretože stále myslíme na ex a fantazírujeme o tom, aké by to bolo, keby sa nič nezmenilo alebo by sme dokázali vrátiť čas späť. A vskutku naozaj dúfame, že sa k tomu človeku ešte vrátime, aj keď my už dávno patríme do jeho minulosti.

Svet sa mení, čas sa posúva a my postávaním na mieste a sužovaním sa, že už nič nebude také ako bolo, stratíme večnosť.

9. Ohováranie, kritizovanie ostatných

Medzi kritizovaním iných a vlastným šťastím existuje priama súvislosť. Keď príliš poukazujeme na nedostatky ostatných, môže to svedčiť aj o tom, že sami nie sme šťastní, resp. spokojní so svojím životom.

Je úplne v poriadku nesúhlasiť s niekým alebo niečím, no mali by sme vždy pamätať na to, že ľudia nemusia získať náš súhlas, aby mohli žiť svoj život. Kritizovaním a „hejtmi“ si vo svojom živote vytvárame zbytočnú negativitu.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť