Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée
Zdroj: ©Annapurna Pictures / MovieStillsDB

Veci z amerických filmov o stredných školách, ktoré si im ako tínedžer ticho závidel

Tieto veci by sa zišli aj na našich školách.

Americké filmy sú značne pritiahnuté za vlasy. Autá vybuchujú jedna radosť, vrahov identifikujú na základe záznamov z bezpečnostných kamier a spriaznené duše na seba čakajú pred vchodom do potravín. Samostatnou kapitolou sú však filmy zo stredoškolského prostredia.

Práve z nich sme mali možnosť zistiť, ako veľmi sa americké školy líšia od tých slovenských. Toto je osem vecí, ktoré sme závistlivo sledovali na televíznych obrazovkách a v duchu sme si želali, aby sme ich tu mali tiež. Spomínaš si na to?

1. Skrinky

Slovenské školstvo má jasne stanovené priority. Keby mu na stave našej chrbtice záležalo minimálne tak veľmi, ako na tom, či nosíme prezuvky a zošity s predpísaným dvojcentimetrovým okrajom, hneď by sa nám krajšie žilo. Lenže to sa nedeje. A tak každý deň vláčiš tony učebníc ako mačka mladé a premýšľaš, či budeš už v dvadsiatke potrebovať fyzioterapeuta.

Školské skrinky boli snom, divokým a nedosiahnuteľným. So závisťou si sledoval, ako si ich decká vo filmoch dekorujú košíkmi a kalendármi, zatiaľ čo ty si dostal háčik. Jeden jediný poondiaty háčik, na ktorý si si okrem kabáta a svetra musel zavesiť ešte aj vrecko z telesnej. Lebo nie je nič krajšie ako bunda s arómou prepotených fusaklí.

Annapurna Pictures / MovieStillsDB

2. Futbalové zápasy

Jediná udalosť, pri ktorej sa celá škola zbehla na jednom mieste, bolo požiarne cvičenie… a to bola kapitola sama osebe. Medziškolský futbalový zápas s pomaľovanými spolužiakmi skandujúcimi na tribúnach, rozladenou kapelou a spoločenským vyvrheľom navlečeným v smradľavom kostýme maskota, ktorý sa jakživ nikdy nepral? Nonsens.

Úprimne, ako si tak sledoval spolužiakov, ako sa s minimom úsilia plahočia za loptou sťa ranené lane, ani sa veľmi nedivíš prečo. Okrem toho, naše telocvične by na niečo podobné nemali kapacity. S rozlohou päť štvorcových metrov a dvomi zdochnutými žinenkami mohli byť rady, že vôbec existujú.

Berlanti Productions / MovieStillsDB
20 zaujímavých vecí, na ktoré ľudia narazili v reštauráciách, baroch a kaviarňach

Odporúčame prečítať:

20 zaujímavých vecí, na ktoré ľudia narazili v reštauráciách, baroch a kaviarňach

3. Mimoškolské aktivity

Aj slovenské školy ponúkali pestrú škálu mimoškolských aktivít. Mohol si napríklad lietať s triednou knihou po chodbách a hľadať učiteľa, ktorý sa medzi ponosovaním nad zaprdenou, nevyvetranou triedou a nezotretou tabuľou zabudol podpísať. Alebo vyhulovať s kamarátmi na lavičkách a veriť, že keď učiteľom padla, budú sa pozerať inam. Nebudú, ale o tom potom.

Krúžky ako roztlieskavanie či robotika ale predsa znejú trochu atraktívnejšie. Dnes si mohol pracovať pre NASA alebo programovať robotické bábiky s vaginálnym vyhrievaním, namiesto toho kysneš v práci, ktorá ťa nebaví, a rátaš minúty do obednej prestávky. No to máš za to vyhulovanie…

Columbia Pictures / MovieStillsDB

4. Pestrý výber v jedálni

UHO. Univerzálna hnedá omáčka, ktorú pozná asi každý, kto sa kedy stravoval v slovenskej školskej jedálni. Čiže každý. Väčšinou ju sprevádzala hŕstka žuvačkového mäsa.

Zhruba vtedy ťa prešla chuť jesť. Aj žiť. Čo presne sa odohráva v amerických kantínach, nevedno, ale latka je tak nízko, že je prakticky nemožné ju podliezť. Z filmových záberov sa však ani nezdá, že by sa o to pokúšali. Stravovanie formou švédskych stolov, výber z niekoľkých hlavných jedál a príloh, čerstvé ovocie a džúsy… no kam sa na to hrabe náš čaj z už šesťkrát vyvareného vrecka.

Paramount Pictures / MovieStillsDB

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť