Máš niekedy pocit, že si ťa ľudia dostatočne nevážia? Alebo, že sa príliš často ospravedlňuješ? Tieto dve na prvý pohľad nesúrodé veci môžu mať spojenie. Sociológovia tvrdia, že zbytočné ospravedlňovanie sa sa stalo súčasťou našej bežnej komunikácie a slovíčko prepáč používame často v situáciách, keď to vôbec nie je potrebné.
Robíme tak iba zo zvyku, pretože máme pocit, že musíme a že sa to patrí. No v skutočnosti tým to, čo chceme vyjadriť, zľahčujeme a sami seba v podstate ponižujeme. Toto je 9 vecí, za ktoré sa ospravedlňujeme, no vôbec by sme nemuseli:
1) Za úprimnosť. Pri niektorých ľuďoch je naozaj náročné vyjadriť pravdu a hovoriť presne to, čo si myslíme, bez toho, aby sa ich to nedotklo. A tak, keď sa rozhodneme povedať svoj názor na citlivú tému, už dopredu sa „obrníme“ čarovným slovíčkom prepáč.
Namiesto vety: „Je mi to ľúto“, skús používať výraz: „Myslím, že by ti mohlo pomôcť“ alebo: „Podľa môjho názoru by si to mal zmeniť…“. To z teba urobí človeka, ktorého rady budú ľudia skôr rešpektovať a brať vážne, lebo z tvojich slov jasne pochopia, že si za nimi stojíš.
2) Za svoje emócie. Ak dáš niekomu najavo, čo cítiš, pomáhaš mu porozumieť ti. Nie je zlé otvoriť sa a vyjadriť svoje emócie. Často sa ospravedlňujeme za svoje slzy, hnev a prudké prejavy emócií napriek tomu, že sme tým nikomu neublížili. Samozrejme, treba zvážiť situáciu a spoľahlivosť osoby, pred ktorou sa otvárame a rovnako ju vypočuť.
3) Ak nevyzeráš úplne top. Máme vo zvyku hovoriť prepáč, ak náš výzor na verejnosti nie je príliš dokonalý. Odborníci však tvrdia, že je to úplne zbytočné. Pokiaľ nejde o špeciálnu príležitosť, či už o pracovnú alebo slávnostnú, na ktorej je presne určený dresscode, vôbec sa tým netreba trápiť. Nie je primerané, ak sa za to budeme ospravedlňovať, čo i len zo zdvorilosti.
4) Za to, že si urobíš čas na seba. Veď o čom inom by mal byť hlavne tvoj život? O tvojich záľubách, práci, veciach, čo máš rád. Ľudia očakávajú, že tu budeš pre nich stále.
Keď si máš chuť zabehať, no tvoja kamoška „urgentne“ potrebuje ísť na víno a baliť chlapov, uprednostni seba a pohyb na čerstvom vzduchu. Vždy rozmýšľaj o tom, ako bude daná aktivita pre teba prínosná a ako pri nej vypneš, a následne si zvoľ riešenie, ktoré je pre teba najlepšie.
5) Kvôli tomu, že máš iné priority ako ostatní. Ak radšej chodíš večer cvičiť ako piť, nemusíš sa cítiť voči kamošom previnilo. Každý má právo na oddych a keď lepšie vypneš v telocvični ako v krčme, nemusíš sa za to ospravedlňovať ani svojim priateľom.
6) Keď položíš otázku. Mnoho ráz sa bojíme o niečom informovať a položiť otázku, pretože by to mohlo byť považované za hlúpe. Neospravedlňuj sa za to, že niečomu nerozumieš alebo niečo nevieš. Keď je ten druhý človek v pohode a nemá problémy sám so sebou, bez problémov a hlavne bez výsmechu ti poskytne odpoveď.
7) Ak niekomu ihneď neodpíšeš na správu. Je normálne, že máš množstvo iných povinností ako celodenné vypisovanie si so svojimi kamarátmi. To sú priority. Ak odpíšeš neskôr, ako by si dotyčný predstavoval, nemusíš preto prosiť o odpustenie.
8) Keď sa stane niečo, čo si ty nemohol ovplyvniť. Nehádž na seba vinu za veci, ktoré idú mimo teba. Ak meškáš, pretože sa ti pokazilo auto, alebo vznikli komplikácie, za ktoré ty osobne nemôžeš, skús danú situáciu objasniť, namiesto toho, aby si sa donekonečna ospravedlňoval.
9) Že máš na niečo iný názor. Mnohokrát sa vyhýbame diskusii, pretože nechceme povedať niečo pre ostatných hlúpe alebo vyvolať konflikt, a tak sa radšej držíme v úzadí. Ak začneš slovami: „Prepáčte, ale myslím si niečo iné“, už na začiatku debaty sa odpíšeš. Vôbec sa nemusíš cítiť vinný za to, že zmýšľaš inak.