Veda bozkávania: Vedel si, že dĺžka bozku a kvalita ovplyvňuje tvoj vzťah?

Náš mozog analyzuje každý jeden bozk.

Zdroj: Vera Arsic, pexels

Náš mozog je vždy o krok vpred, aj keď o tom možno netušíme. Dôkazom sú mnohé štúdie, tentoraz práve tie o bozkávaní. Ukázalo sa totiž, že to, aké sú naše bozky, sú pre mozog dôležité informácie, ktoré rôzne vyhodnocuje.

Zjednodušene: Pri každom bozku náš mozog vyhodnocuje, aká nás čaká s človekom na druhej strane nášho jazyka budúcnosť. O zaujímavej vede bozkávania informoval portál Bright Side.

Mr Bean Love GIF - Find & Share on GIPHY

Okrem toho, že vieme pri bozkávaní sami vyhodnotiť, či sa nám to s daným človekom pozdáva alebo nie, to dokáže vyhodnotiť aj náš mozog. Podľa viacerých štúdií totiž mozog pri každom bozku získava dôležité informácie.

Podľa vedcov je napríklad prepojenie medzi tým, ako často sa s partnerom bozkávate a dĺžkou vášho vzťahu. Naše mozgy analyzujú každý jeden bozk a následne na základe neho robia rozhodnutia, ktoré ovplyvňujú budúcnosť našich vzťahov.

Mozog analyzuje každý jeden bozk

Prvé bozky. Sú to jedny z najdramatickejších scén romantických filmov a občas aj našich životov. Bozk nám dokáže prezradiť, či má konkrétna osoba potenciál stať sa naším budúcim partnerom pre dlhodobý vzťah.

V tejto štúdii sa vedci poriadne pozreli na zúbok bozkávaniu a všetkým možným aspektom, ktoré dokáže ovplyvniť. 900 respondentov sa opýtali na rôzne otázky ohľadom bozkávania, či už išlo o dlhodobé alebo krátkodobé vzťahy.

Výsledky štúdie ukázali, že ženy považujú bozkávanie vo vzťahu za dôležitejšie ako muži. Okrem toho sú ženy oveľa vyberavejšie pri výbere potenciálneho partnera ako muži, pričom bozkávanie považujú za veľmi dôležitý hodnotiaci faktor. Aj keď si to neuvedomujeme, nášho partnera podvedome hodnotíme na základe jeho spôsobov a vlastností.

pexels.com

Ako mozog určuje, či sa na základe bozku k sebe hodíme

Bozkávanie nám umožňuje získať informácie o partnerovej kondícii a celkovom zdraví. Náš mozog to podvedome prehodnocuje z “chuti“a dychu partnera. V okolí úst a nosa máme totiž maz, ktorý obsahuje feromóny, ktoré si nesú informáciu o našom zdraví. Pri bozkávaní si navzájom tieto informácie vymeníme a naše mozgy vyhodnocujú, či sa k partnerom hodíme.

Štúdie ukazujú, že preferujeme ľudí, ktorí majú iný imunitný systém ako my sami, pretože by sme spojením našich rozdielnych génov dokázali vytvoriť „dokonalého“ potomka s lepším zdravím a vitalitou.

Na prvom bozku naozaj záleží

Sami dokážeme vyhodnotiť, či sa nám prvý bozk s niekým páčil alebo nie. Robí to však aj náš mozog. Dokazujú to aj štúdie, podľa ktorých až 60% ľudí stratilo záujem o potenciálny vzťah po zlom prvom bozku.

Mozog doslova analyzuje náš bozk a na základe neho posiela informácie o tom, že by sme s týmto človekom nemali mať vzťah, ak bol bozk zlý. Bozkávanie dokáže pridať na atraktivite, keď však s bozkávaním nie sme spokojní, človek nás odpudzuje.

luizclas, Pexels

Bozkávanie je dôležité pre naše vzťahy

Pri bozkávaní sa uvoľňujú hormóny, ktoré by sme mohli zaradiť do priečinka šťastie. Pery obsahujú zmyslové nervy, pri bozkávaní ich aktivujeme a následne sa uvoľňuje hormón oxytocín, známy tiež ako hormón lásky, vďaka ktorému sa cítime šťastní.

Okrem toho sa nám pri bozkávaní produkuje aj serotonín, ktorý je ďalším hormónom šťastia. Taktiež bozkávanie redukuje kortizol, známy ako stresový hormón.

Pri uvoľňovaní všetkých týchto hormónov sa nám lepšie darí budovať vzťahy. Je logické, že ak sa nebozkávame, máme ho nedostatok, tým pádom nejakým spôsobom upadáme. Preto páry, ktoré sa bozkávajú častejšie aj v dlhodobom vzťahu, majú lepšie vyhliadky do budúcnosti. 

Guinea Pigs Kiss GIF - Find & Share on GIPHY

Zdroj: brightside

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
5
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
10 najväčších filmových mystifikácií, ktoré napálili divákov a obalamutili celý svet

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME