Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 24.1.2025
sk
Timotej
, Timon, Tímea
cz
Milena

Vedci chcú bojovať proti klimatickej zmene veľrybími výkalmi

Zachráni planétu veľrybí trus?


Klimatická zmena predstavuje pravdepodobne najväčšiu výzvu ľudstva. Na to, aby sme dokázali svet udržať obývateľný aj pre ďalšie generácie, sa musia spojiť politici, vedci, ale aj podnikatelia. Ľudstvo sa snaží zvrátiť otepľovanie rôznymi spôsobmi a ako píše portál Deutsche Welle, teraz do tohto boja možno zapoja aj veľryby.

Alebo presnejšie povedané: ich výkaly. V roku 2010 totiž nemecký vedec Victor Smetacek zistil, že veľrybí trus obsahuje množstvo železa a je užitočným hnojivom plným živín. Vďaka nemu sa rozvíjajú ďalšie organizmy v oceáne – trus totiž podporuje ich rast a slúži aj ako potrava.

Shutterstock

Ako toto všetko ale využiť v boji proti zmene klímy? Pokiaľ sa totiž v niektorej oblasti oceána objaví vysoké množstvo veľrybieho trusu a dostane sa do kontaktu s organizmami známymi ako fytoplanktón, vytvorí sa takzvaný vodný kvet.

A ten je mimoriadne účinný pri pohlcovaní oxidu uhličitého, ktorý významnou mierou prispieva k otepľovaniu. Oceány ako také sú dôležitou zásobárňou tohto skleníkového plynu a dokážu absorbovať až 30 percent z toho, čo ľudstvo vypustí do atmosféry.

Mohlo by ťa zaujímať:

Čoraz viac ľudí pociťuje ekologickú úzkosť. Čo to je a aké sú jej príznaky?

Oceán by mohol pohltiť viac ako 50 % skleníkových plynov

Vedci sa ale domnievajú, že by toto číslo mohlo byť vyššie. Plánujú preto umelo podporiť rast fytoplanktónu za pomoci falošných veľrybích výkalov. Ak by sa im to podarilo, schopnosť oceánu pohltiť oxid uhličitý by sa mohla vyšplhať až na 50 percent.

Podľa profesora Davida Kinga, ktorý na tomto projekte pracuje, by tak oceány zachytili 20 miliárd ton skleníkových plynov ročne. Pre ilustráciu, ľudstvo za rok 2020 vypustilo do atmosféry viac než 34 miliárd ton oxidu uhličitého.

Shutterstock

Ak by teda bádanie vedcov prinieslo výsledky, oceány by dokázali pohltiť viac než polovicu tohto skleníkového plynu! Na výrobu umelého veľrybieho trusu experti použijú dusičnany, kremičitany, fosforečnany a železo, ale tiež sopečný popol či púštny piesok.

Niektorí ďalší vedci sa ale k týmto ambicióznym plánom stavajú skôr skepticky. Podľa nich zatiaľ nie je jasné, akú rolu hrajú veľrybie výkaly pri hnojení oceánov a zachytávaní uhlíku.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.