Vedci chcú oživiť mamuty. Mohli by nám pomôcť s klimatickou zmenou

Niektorí odborníci o tomto pláne pochybujú, podľa iných by to bolo možné.

Zdroj: Shutterstock

Mohli by sme oživiť vyhynuté mamuty? Podľa vedcov to rozhodne nie je predstava z ríše sci-fi. Tvrdia, že by niečo také bolo dosť dobre možné a možno sa tak stane už o niekoľko rokov. Ako píše portál Supercluster, spoločnosť Colossal plánuje opäť oživiť mamuty.

Nepôjdu ale cestou klonovania, ale genetického inžinierstva. Prostredníctvom neho chcú vytvoriť kríženca mamuta a slona indického. Nepôjde teda o skutočného mamuta srstnatého, ktorý na Zemi žil počas poslednej doby ľadovej a vyhynul pred viac ako 4-tisíc rokmi.

Shutterstock

Podľa vedcov by bolo možné vložiť mamutie gény do genómu slona a vytvoriť tak nového kríženca. Toto zviera by následne umiestnili do arktickej tundry. Mohlo by vraj prispieť aj v boji s klimatickou krízou, ktorá sa okrem iného vyznačuje tiež stratou dôležitých biotopov a hynutím rôznych druhov zvierat. Vedci ale tvrdia, že pomocou vyspelých technológií a genetiky by sme dokázali vyhynuté druhy opäť oživiť.

Pomoc v boji s klimatickou zmenou

Ako by ale mamuty (alebo tvory im podobné) samotné mohli v boji s klímou pomôcť? Vedci uviedli, že populácia mamutov dokázala udržiavať step pri živote. Ich ekosystém sa vyznačoval vyššou biodiverzitou, navyše sa významným spôsobom podieľali aj pri sekvestrácii uhlíka a iných skleníkových plynov.

Tým, že tundru pošliapali, vystavili permafrost studenému vzduchu, čím ho udržiavali zmrazený hlboko pod zemou. Odvážny plán vedcov bude stáť minimálne 15 miliónov dolárov (viac ako 12 miliónov eur). Mnohí odborníci navyše vyslovili pochybnosti o tom, či je podobné vytváranie nových druhov zvierat naozaj možné, prípadne či je to morálne správne. Genetik George Church zo spoločnosti Colossal je ale optimista a tvrdí, že hybrid mamuta a slona indického by mohol uzrieť svetlo sveta do štyroch či šiestich rokov.

Shutterstock
Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
5
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Slováci sa s nami podelili o svoje tragikomické momenty z barov a reštaurácií


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME