Vtipy sú vysoko subjektívna záležitosť. Na čom sa zasmeje jeden, nad tým druhý len pozdvihne obočie. Závisí to, pravdaže, od toho, aký štýl humoru človek preferuje. Podľa všetkého sa však zdá, že je možné vedecky určiť najvtipnejší vtip. Ako uvádza portál The Guardian, psychológ Richard Wiseman sa pokúsil ten najzábavnejší vtip odhaliť v mohutnej štúdii, ktorá začala v roku 2001.
Wiseman v nej počas jedného roka vyzýval ľudí, aby hodnotili náhodne vybraté vtipy z databázy, ktorá ich mala v zásobe viac ako 40-tisíc. Hodnotiť sa mohlo na päťbodovej stupnici, pričom platilo pravidlo – čím vyššie hodnotenie, tým zábavnejší vtip.
Do štúdie sa zapojilo 1,5 milióna ľudí, takže výsledok by mohol byť naozaj relevantný. No a ktorý vtip dostal najviac hlasov? Znie takto: Dvaja poľovníci prechádzajú lesom, keď tu zrazu jeden z nich skolabuje. Zdá sa, že nedýcha a jeho oči sú zastreté. Druhý poľovník vytiahne mobil a zavolá záchranku.
„Môj priateľ je mŕtvy! Čo mám robiť?“ zalapá po dychu. Operátor odpovie: „Upokojte sa, pomôžem vám. Najprv sa uistite, či je naozaj mŕtvy.“ Nasleduje ticho a potom sa ozve výstrel. Po chvíli poľovník odpovie: „OK, a ďalej?“
Rôzni ľudia, rôzny zmysel pre humor
Celkom zábavné (takým čiernohumorným spôsobom), čo povieš? Podľa Wisemana zabodoval preto, lebo má univerzálnu kvalitu. Inými slovami, dokáže pobaviť úplne kohokoľvek bez ohľadu na vek, pohlavie, národnosť či sociálny status.
Ako totiž Wiseman uviedol, niektoré vtipy sa síce tiež tešili vysokej popularite, ale len v konkrétnych skupinách ľudí. „Vtipy nám pripadajú zábavné z rôznych dôvodov,“ dodal. „Občas vďaka nim máme pocit nadradenosti nad ostatnými, znižujú emocionálne prežívanie úzkostných situácií, prípadne nás prekvapujú kvôli nejakému nesúladu. Vtip o poľovníkoch obsahuje všetky tieto elementy.“
Z výskumu ďalej vyplynulo, že ľudia rôznych národností obľubujú iný typ humoru. Nemcom pripadalo vtipné skoro všetko, Írom, Britom, Austrálčanom a Novozélanďanom zase úsmev na tvári vyčarovali vtipy so slovnými hračkami. Američania a Kanaďania zase obľubovali vtipy, vďaka ktorým sa cítili nadradení. Viacero občanov z Európy, napr. Francúzska, Dánska či Belgicka, malo zase slabosť pre absurdné, surreálne vtipy.