Utorok 7.12.2021
sk
Ambróz
cz
Ambrož
, Benjamin

Vedci odhalili pôvod moderných domácich koní

Bez koní by ľudské dejiny aj súčasná spoločnosť vyzerali úplne inak.


Medzinárodný tím vedcov odhalil pôvod moderných domácich koní. Výskumníci, vrátane českých bádateľov, v štúdii zverejnenej v časopise Nature popísali, že všetky tieto zvieratá majú spoločný pôvod. Informovala o tom vo štvrtok na svojom webe česká Akadémia vied (AV ČR).

Domestikácia koní zásadne zmenila mobilitu a vojnové stratégie, čím podstatne ovplyvnila ľudské dejiny. Dávnu históriu zdomácnenia koní odhaľuje štúdia, ktorú viedol paleogenetik Ludovic Orlando z francúzskeho Národného centra pre vedu a výskum (CNRS) v rámci projektu Pegasus. Vedci v nej zistili, že moderné kone boli zdomácnené okolo roku 2200 pred n. l. severne od pohoria Kaukaz v pontsko-kaspickej stepi, konkrétne v oblasti medzi povodiami riek Don a Volga, odkiaľ sa potom počas niekoľkých storočí rozšírili do zvyšku Eurázie.

David Dibert/Pexels

Pred niekoľkými rokmi sa tím Ludovica Orlanda zaoberal stredoázijskou lokalitou Botaj, z ktorej pochádzali najstaršie archeologické dôkazy o zdomácňovaní koní. Výsledky testov DNA však ukázali, že tieto 5500 rokov staré kone neboli predchodcami moderného koňa domáceho. Okrem tejto stredoázijskej stepi vedci ako ďalšie možné oblasti domestikácie koní vylúčili okrem iných aj Anatóliu, Sibír či Pyrenejský polostrov. Vedecký tím sa preto rozhodol rozšíriť svoju štúdiu na celú Euráziu a analyzovať genóm 273 koní žijúcich v období rokov 50.000 až 200 pred n. l. Tieto vzorky vedci následne sekvenovali a porovnali ich s genómami moderných koní domácich.

Vďaka tejto metóde vedci zistili, že zatiaľ čo Euráziu kedysi obývali rôzne populácie koní, medzi rokmi 2200 a 2000 pred n. l. došlo k dramatickej zmene. „To bola naša šanca: kone, ktoré žili v Anatólii, Európe, Strednej Ázii a na Sibíri boli geneticky úplne odlišné,“ poznamenal jeden z autorov štúdie Pablo Librado. Potom sa jedna z týchto genetických línií, ktorá bola predtým rozšírená iba v oblasti pontskej stepi (až po severný Kaukaz), začala šíriť mimo svoj rodný región a počas niekoľkých storočí nahradila ostatné populácie koní od Atlantiku až po Mongolsko.

„Špecifikovali sme celkovo štyri hlavné holocénne línie koní, dnešné domáce kone sú však predstaviteľmi jedinej línie, ktorú označujeme ako DOM2,“ potvrdil René Kyselý z Archeologického ústavu AV ČR, ktorý sa na výskume podieľal. „Genetické dáta poukazujú tiež na vtedajšiu explóziu v populácii koní, ktorá za posledných 100.000 rokov nemá obdobu,“ dodal Ludovic Orlando. „Vtedy sme my, ľudia, prevzali kontrolu nad reprodukciou týchto zvierat a začali ich chovať v astronomických počtoch,“ skonštatoval.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť