Utorok 5.7.2022
sk
Sviatok svätého Cyrila a Metoda | Cyril, Metod
cz
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje | Cyril, Metoděj

Vedci plánujú oživiť vyhynutého tasmánskeho tigra

Odborníci predpokladajú, že budú sláviť úspech.


Vakovlk tasmánsky, nazývaný aj tasmánsky tiger, je vyhynutý druh vačkovca, ktorý žil v austrálskej Tasmánii. V dôsledku činnosti človeka však vyhynul (posledný tasmánsky tiger zomrel v roku 1936). Ako ale píše portál LADbible, skupina austrálskych vedcov z Melbournskej univerzity má plán priviesť toto zviera opäť k životu.

Plánujú tak urobiť prostredníctvom spoločnosti Thylacine Integrated Genetic Restoration Research, na ktorú nedávno dostali finančný dar päť miliónov dolárov (4,5 milióna eur). Čiastkou prispel podnikateľ Russell Wilson.

Profimedia

Vedci sú optimistickí

Celý projekt vedie expert na tasmánske tigre Andrew Pask. „Vďaka tomuto štedrému daru sa nachádzame v bode zlomu, kde môžeme vyvinúť technológie, ktoré by potenciálne dokázali priviesť späť vyhynuté druhy a pomáhali tiež chrániť iné vačkovce na pokraji vyhynutia,“ podotkol. Dodal, že za pomoci podrobného sekvenovania genómu tasmánskeho tigra získali vedci vedomosti o tom, ako by ho mohli znovu oživiť.

Tvrdia, že nejde o žiadne sci-fi a niečo podobné by sa skutočne dalo zrealizovať. Samotný Russell Wilson podotkol, že „sme na pokraji veľkého prelomu vo vede, čo sa týka zdokonaľovania technológie a jej aplikácie na genóm“. Tento výskum má podľa neho obrovský potenciál a výhody z neho sa premietnu do rôznych oblastí života.

Profimedia

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť