Streda 25.5.2022
sk
Urban
cz
Viola

Vedci popísali nenápadný prvok správania, podľa ktorého spoznáš psychopata

Ako odhaliť človeka s antisociálnou poruchou osobnosti?


Vedci objavili ďalšiu charakterovú vlastnosť, ktorá je typická pre psychopatov, informuje portál LADbible. Psychopatiu (alebo sociopatiu), teda antisociálnu poruchu osobnosti, psychiatri charakterizujú narcizmom, grandióznym pocitom vlastnej hodnoty, nerešpektovaním spoločenských noriem a pravidiel, absenciou empatie a výčitiek svedomia, impulzivitou či slabou sebakontrolou správania.

Neprekvapí, že drvivá väčšina vrahov či zločincov trpí práve antisociálnou poruchou osobnosti. Psychopata na ulici len tak nerozpoznáš, ale existuje niekoľko neverbálnych prejavov, ktoré by túto poruchu mohli naznačovať.

Doktor Robert Hare podotkol, že jedným z nich je takzvaný „psychopatický pohľad“, teda mimoriadne intenzívny očný kontakt a prenikavé oči. To znie stále pomerne vágne, pretože mnoho ľudí má prenikavý pohľad, ale preto ešte nie sú psychopatmi.

Shutterstock

Neverbálna komunikácia dokáže prezradiť veľa

Hare ale upozorňuje, že podľa štúdií sa zreničky psychopatov nerozširujú, ak sledujú desivé či násilné obrázky či scény. Normálnou reakciou na krvavé výjavy a brutalitu by u bežných ľudí boli rozšírené zreničky, prípadne odvrátenie pohľadu. Ale u psychopatov tento prvok absentuje. Často tiež majú vo zvyku nadviazať s niekým očný kontakt a neuhnúť pohľadom ani o milimeter.

To v iných ľuďoch vyvoláva napätie a znepokojenie. V štúdii, ktorá bola zverejnená v časopise Journal of Research in Personality, sa uvádza, že vedci pri nej skúmali viac než 500 ťažkých zločincov z väznice v Novom Mexiku. Pomocou umelej inteligencie zistili, že tí, ktorí vykazovali vysoké psychopatické sklony, pri rozhovore neuhýbali pohľadom a príliš nepohybovali hlavou.

moviestillsdb.com/Columbia TriStar Film Distributors International

„Dôkazy naznačujú, že vysoká úroveň medziľudskej manipulácie pri psychopatii je spojená s menej zistiteľným emocionálnym výrazom tváre počas klamlivej komunikácie,“ uviedli vedci. „To naznačuje buď namáhavú kontrolu, alebo relatívne tlmenie neverbálnych emocionálnych podnetov.“


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť