Vedci potvrdzujú, že psy skutočne dokážu rozpoznať zlého či nespoľahlivého človeka

Po sklamaní rýchlo prestali dotyčnej osobe veriť.

Zdroj: Shutterstock

Niektorí ľudia zvieratá podceňujú a tomu, že psy sú inteligentné tvory a ich vnímanie je niekedy až priveľmi podobné ľudskému, nechcú veriť. No mnoho výskumov už ukázalo, že psíky toho skutočne dokážu pochopiť viac, ako si myslíme. Je preukázané, že psy môžu vycítiť emócie a rozlíšiť šťastné, nahnevané a smutné tváre, uvádza BBC. Áno, sú to vnímavé tvory.

Klamárom neveria

Nedávny vedecký výskum uskutočnený na Kjótskej univerzite v Japonsku dokazuje, že psy vycítia i to, či sa dá niekomu dôverovať, alebo nie, a analyzujú, aká spoľahlivá je dotyčná osoba. Na vedeckom experimente sa zúčastnilo 34 psov. Boli pre ne prichystané tri kolá disciplín.

V prvom kole experimentátori ukázali psíkom na kôš plný jedla a ony, samozrejme, zbystrili pozornosť. V druhom kole ukázali na prázdny kontajner a psíky reagovali rovnako. V treťom kole ten istý experimentátor opäť ukázal na nádobu s jedlom. Psíky naňho však už nijak nereagovali.

Avšak, keď sa pokus uskutočnil ešte raz, no s inou osobou, s ktorou ešte nemali skúsenosť, reagovali rovnako ako pri prvom pokuse.

Shutterstock

Neposlúchajú iba tak

Pokus dokázal, že psíky nie sú vôbec hlúpe a neposlúchajú iba tak nezmyselne. Hodnotia informácie, ktoré im vysielame, sčasti aj na základe toho, aké potrebné sú pri dosahovaní ich cieľov.

Vedec Akiko Takaoka, ktorý bol na čele vedeckého experimentu, hovorí, že bol prekvapený, že psy tak rýchlo ohodnotili spoľahlivosť človeka. Hovorí, že majú sofistikovanejšiu sociálnu inteligenciu, ako sme si kedy mysleli. Táto sociálna inteligencia sa, podľa neho, vyvinula počas ich dlhej histórie života s ľuďmi.

Ďalším krokom bude testovanie ich úzko príbuzných druhov, akými sú vlky. Výsledok by potom mohol odhaliť účinky domestikácie na sociálnu inteligenciu psov, myslí si vedec.

Majú rady istoty

Štúdia zdôrazňuje, že psy majú rady veci, ktoré sa dajú predvídať a s ktorými majú dobrú skúsenosť. Hneď, ako sa udalosti v ich živote stanú nepravidelnými a vymknú sa ich režimu, budú hľadať alternatívu, ktorá im ponúkne istoty.

Shutterstock

Majú menej predsudkov

Pes bol odjakživa najlepší priateľ človeka, čiže nie je až také prekvapujúce, že toho majú s nami veľa spoločného. Sú veľmi citlivé na ľudské správanie, no na rozdiel od nás majú menej predsudkov.

Žijú v súčasnosti, nereflektujú spätne minulosť, ani neplánujú budúcnosť. Asi to vysvetľuje aj to, prečo veľakrát uprednostníme spoločnosť nášho domáceho miláčika pred sociálnym kontaktom s akoukoľvek ľudskou bytosťou…

Príklad lojality

Viac výskumov potvrdzuje, že psy tiež kontrolujú, ako ostatní ľudia komunikujú s ich vlastníkmi, a nedôverujú ľuďom, ktorí sú na ich pánov zlí. Iný experiment ukázal, že psíky odmietli byť kŕmené ľuďmi, ktorí odmietli pomôcť ich pánom, a naopak tým, ktorí boli k ich pánom láskaví, sa kŕmiť nechali.

Shutterstock
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
12
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Známy Segway ukončuje po 19 rokoch výrobu. Jeho príbeh je poznačený aj bizarnou smrťou samotného majiteľa

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME