American Family vysielaná v 70. rokoch sa tituluje prvou americkou reality šou. Scenár vyvstával z natáčania bežného života rodiny vyššej strednej triedy. Výsledkom bol rozvod pre neveru a priznanie orientácie syna. Dnes to neznie exemplárne, šokujúce vyvrcholenie súčasný divák očakáva. Zato pár rokov dozadu sa točili reality šou, nad ktorým ostáva rozum stáť aj dnes.
Susunu! Denpa Shōnen
Trumanov syndróm je porucha pomenovaná podľa filmu z roku 2008, človek si myslí, že je aktérom zinscenovanej reality šou. Je presvedčený, že ho sledujú skryté kamery. Presným opakom je reálna šou Susunu! Denpa Shonen z krajiny vychádzajúceho slnka.
Jej účastníkom bol 23-ročný japonský stand-up komik Tomoaki Hamatsu, ktorý pôvodne išiel na pracovný pohovor z oblasti šoubiznisu. Prácu dostal, na 15 mesiacov ho zavreli v stiesnenej izbici bez možnosti komunikácie so svetom. K dispozícii mal len haldy časopisov, rádio, vankúš, umývadlo, sprchu a plynový sporák.
Jedinou obživou boli výhry zo simulovaných lotérií, do ktorých sa mohol zapájať. Celý čas musel byť nahý a netušil, že ho live sledujú milióny ľudí. Jemu povedali, že ho budú občas natáčať, materiál zostrihajú a možno pôjde do televízie. Cieľom bolo vydržať čo najdlhšie a výhra činila 1 milión jenov.
Producenti mu v mene zábavy strpčovali život zákerným ponižovaním a brutalitou. Často hladoval, dráždili ho vôňami jedla, ale žiadne nedostal. Výhry ako malé topánky a oblečenie, ktoré si beztak nemohol obliecť, bicykel či pneumatiky mu boli zbytočné. Istý čas žil len na psom krmive. Jeho fyzické a duševné zdravie sa radikálne zhoršilo.
Výrazne schudol, bol dehydratovaný, jeho reč sa spomalila. V snahe zachovať zdravý rozum sa rozprával s plyšákmi a imaginárnymi postavami, no nakoniec prejavoval symptómy podobné schizofrénii. Reality šou bol zrušená vládnym nariadením z dôvodu explicitného charakteru. Napriek tomu sa stala najsledovanejšou televíznou reláciou v histórii Japonska.
De Grote Donorshow
MacGiffinom holandskej reality šou z roku 2007 bola smrteľne chorá 37-ročná žena, ktorá darovala obličku jednému z 25 ľudí čakajúcich na transplantáciu. Diváci prostredníctvom hlasovania rozhodovali, kto by ju mal dostať. Darkyňa si nakoniec vyberala z troch finalistov.
V skutočnosti išlo o fikciu, žena bola najatá herečka, ktorá rozhodne nemala v pláne zbaviť sa obličky. Tvorcovia to odôvodnili tvrdením, že cieľom bolo zvýšiť povedomie o nedostatku darcov orgánov. A vskutku, šesť týždňov po odvysielaní sa prihlásilo 12 000 nových darcov. Šou zavalila vlna kritiky, no mnohí ju velebili. V roku 2008 dokonca získala cenu Emmy v kategórii zábava bez scenára.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- O gay zoznamke bez gayov
- Najprepracovanejší podvod v histórii TV šou
- Šou, v ktorej týždeň nemôžeš zavrieť oči na viac ako 10 sekúnd
- Kde mohli donekonečna olizovať ženské zadky
- Ktorá šou spôsobila také pohoršenie, že ju stiahli v polovici prvej epizódy
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom