Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.6.2023
sk
Žaneta
cz
Laura

Vedci predstavili horor, z ktorého pochádza najdesivejšia ľakačka. Videl si ho?

Vedci merali účinnosť ľakačiek podľa srdcovej frekvencie.


Mnohé súčasné horory sú postavené na takzvaných ľakačkách. Teda na scénach, v ktorých na nás nečakane niečo vybafne (najčastejšie strašiak či psychopatický vrah), čo je sprevádzané zosilneným zvukom. Je jasné, že za takýchto podmienok sa človek skrátka zľakne.

Niektorí režiséri ľakačky až príliš nadužívajú, iní ich zase nepoužívajú a spoliehajú sa skôr na pomalé budovanie zlovestnej atmosféry. Portál Collider nás ale upozornil na ľakačku, ktorá v horore vydesila najviac divákov. A nejde len o nejaký dojem, tento fakt potvrdili dokonca aj vedci!

V ktorom horore sa objavila najdesivejšia ľakačka?

Odborníci sa vo svojej štúdii rozhodli nájsť najstrašidelnejší horor a najdesivejšiu ľakačku, a to jednoducho tak, že merali srdcovú frekvenciu divákov. Skúmanie začalo v roku 2020 a pokračuje dodnes. V roku 2020 sa na prvé miesto najstrašidelnejších hororov dostal Sinister od Scotta Derricksona. V roku 2021 však klesol na druhé miesto a na čelo rebríčka sa dostal found footage Host.

najstrašidelnejší horor
MovieStillsDB / FilmDistrict / Sony Pictures

Zaujímavé ale je, že pozícia najstrašidelnejšej ľakačky ostala nezmenená. Prvé miesto si v tejto kategórii už tretí rok drží známy horor Insidious od Jamesa Wana. Mrazivá scéna vyhnala srdcovú frekvenciu divákov až na hodnotu 133 úderov za minútu. Vedci však neuviedli konkrétnu ľakačku, ktorá takúto reakciu vyvolala (v Insidious ich nájdeme hneď niekoľko).

Evil Dead: Vzostup zla, horor, film, novinka, filmová séria

Mohlo by ťa zaujímať:

Do kín prichádza nový horor zo série Evil Dead. Aká je jej história a ktoré diely boli najlepšie?

Wanov film je však dobrým príkladom toho, ako ľakačky využívať inteligentne a funkčne. V dnešnej dobe sa totiž mnohí hororoví režiséri na ne spoliehajú ako na prostriedok, ktorým automaticky vyvolajú strach či zľaknutie. To je, samozrejme, veľmi mylná úvaha. Pokiaľ nie sú ľakačky premyslené, pôsobia predvídateľne a únavne. Tvorcovia s nimi v Insidious dokázali pracovať veľmi dobre a aj vďaka tomu sa z filmu stal obrovský hit.

Oproti rozpočtu 1,5 milióna totiž dokázal na box office trhnúť famóznych 100,1 milióna dolárov. Neskôr si vyslúžil aj štyri ďalšie pokračovania. Čo sa týka najstrašidelnejšej ľakačky, vysoko sa v danej vedeckej štúdii umiestnili aj horory V zajatí démonov (opäť od Jamesa Wana), Sinister či Host.

najstrašidelnejší horor
MovieStillsDB / FilmDistrict / Sony Pictures

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje