Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.7.2024
sk
Magdaléna
cz
Magdaléna, Magda
, Magdalena

Vedci prišli na zaujímavé odhalenie. Ako píše aj portál Unilad, týka sa všetkých ľudí, ktoré majú modré oči. Za túto najvzácnejšiu farbu totiž môže jedna jediná osoba.

Čo si na človeku všimneš ako prvé? Možno tvár, výšku či postavu. Mnoho ľudí by ale iste uviedlo, že ich ako prvé upútajú najmä oči. Obyčajne panuje názor, že najkrajšie sú tie modré. Máš ich aj ty? Tak v tom prípade podľa vedcov patríš do jednej veľkej rodiny. Všetci ľudia s modrými očami totiž majú spoločného predka, ktorý žil pred 6- až 10-tisíc rokmi.

Vedci odhalili, že modrá farba očí (ktorá je oveľa vzácnejšia než napríklad hnedá) pochádza z genetickej mutácie, ktorá sa objavila práve u tohto predka. Navyše sa im podarilo preukázať, že každý modrooký človek má presne túto istú mutáciu.

Shutterstock

Kedysi boli všetci ľudia hnedookí

Je zaujímavé, že v minulosti medzi ľuďmi jednoznačne dominovala hnedá farba očí – mali ju doslova všetci. Lenže potom začal gén OCA2 mutovať, čím vytvoril jednak rôzne odtiene pôvodnej farby, ale aj sivú, zelenú a napokon aj modrú.

Vedci sa dlho snažili zistiť, čo môže za modré sfarbenie očí, ale doteraz túto hádanku nevedeli rozlúsknuť. Napokon ale odhalili, že za modrú farbu môže iný gén, a síce HERC2. Ten, obrazne povedané, kedysi „vypol“ pôvodný gén OCA2, ktorý bol „zodpovedný“ za hnedé oči (keďže určoval množstvo hnedého pigmentu).

Shutterstock

Táto mutácia sa medzi ľuďmi rozšírila pri ich migrácii z Afriky do Európy. Vedci sa teraz domnievajú, že tento spoločný predok žil na území Európy, čo by mohlo vysvetľovať, prečo má toľko Európanov modré oči (resp. prečo je toto sfarbenie očí v Európe oveľa častejšie než na iných kontinentoch). „Na základe toho, čo vieme, tak všetci modrookí ľudia sa spájajú s jediným konkrétnym predkom,“ povedal Hans Eiberg, profesor molekulárnej a bunkovej biológie. „Všetci zdedili rovnaký ,vypínač‘ v presne rovnakom mieste v ich DNA.“

Mimochodom, v Španielsku sa pred nejakým časom našli 7-tisíc ročné pozostatky muža, ktorý mal v sebe oba gény (OCA2 aj HERC2). V tele dotyčného muža podľa vedcov došlo k jednej z prvých mutácií tohto génu. Pravdepodobne však nejde o spomínaného spoločného predka, ktorý ľudstvu nechtiac podaroval modrú farbu očí.

Shutterstock

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.