Vedci prišli na to, že všetci modrookí ľudia majú jedného spoločného predka

Človek, u ktorého sa objavila mutácia daného génu, žil pred 6- až 10-tisíc rokmi.

Zdroj: Shutterstock

Vedci prišli na zaujímavé odhalenie. Ako píše aj portál Unilad, týka sa všetkých ľudí, ktoré majú modré oči. Za túto najvzácnejšiu farbu totiž môže jedna jediná osoba.

Čo si na človeku všimneš ako prvé? Možno tvár, výšku či postavu. Mnoho ľudí by ale iste uviedlo, že ich ako prvé upútajú najmä oči. Obyčajne panuje názor, že najkrajšie sú tie modré. Máš ich aj ty? Tak v tom prípade podľa vedcov patríš do jednej veľkej rodiny. Všetci ľudia s modrými očami totiž majú spoločného predka, ktorý žil pred 6- až 10-tisíc rokmi.

Vedci odhalili, že modrá farba očí (ktorá je oveľa vzácnejšia než napríklad hnedá) pochádza z genetickej mutácie, ktorá sa objavila práve u tohto predka. Navyše sa im podarilo preukázať, že každý modrooký človek má presne túto istú mutáciu.

Shutterstock

Kedysi boli všetci ľudia hnedookí

Je zaujímavé, že v minulosti medzi ľuďmi jednoznačne dominovala hnedá farba očí – mali ju doslova všetci. Lenže potom začal gén OCA2 mutovať, čím vytvoril jednak rôzne odtiene pôvodnej farby, ale aj sivú, zelenú a napokon aj modrú.

Vedci sa dlho snažili zistiť, čo môže za modré sfarbenie očí, ale doteraz túto hádanku nevedeli rozlúsknuť. Napokon ale odhalili, že za modrú farbu môže iný gén, a síce HERC2. Ten, obrazne povedané, kedysi „vypol“ pôvodný gén OCA2, ktorý bol „zodpovedný“ za hnedé oči (keďže určoval množstvo hnedého pigmentu).

Shutterstock

Táto mutácia sa medzi ľuďmi rozšírila pri ich migrácii z Afriky do Európy. Vedci sa teraz domnievajú, že tento spoločný predok žil na území Európy, čo by mohlo vysvetľovať, prečo má toľko Európanov modré oči (resp. prečo je toto sfarbenie očí v Európe oveľa častejšie než na iných kontinentoch). „Na základe toho, čo vieme, tak všetci modrookí ľudia sa spájajú s jediným konkrétnym predkom,“ povedal Hans Eiberg, profesor molekulárnej a bunkovej biológie. „Všetci zdedili rovnaký ,vypínač‘ v presne rovnakom mieste v ich DNA.“

Mimochodom, v Španielsku sa pred nejakým časom našli 7-tisíc ročné pozostatky muža, ktorý mal v sebe oba gény (OCA2 aj HERC2). V tele dotyčného muža podľa vedcov došlo k jednej z prvých mutácií tohto génu. Pravdepodobne však nejde o spomínaného spoločného predka, ktorý ľudstvu nechtiac podaroval modrú farbu očí.

Shutterstock
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
6
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
14
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
18 vecí, ktoré budeš na staré kolená pravdepodobne ľutovať


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME