Vedci prišli s prekvapivou psychologickou štúdiou introvertov, ktorí trávia veľa času osamote

Nová psychologická štúdia prezrádza zaujímavé veci o inteligencii introvertov.

Zdroj: whoislimos / Unsplash

Hovoria o vás, že ste extroverti, ktorí si nemôžu nechať ujsť žiadnu párty s priateľmi, alebo patríte skôr medzi introvertov, ktorí dávajú prednosť samote? Pokiaľ patríte do druhej menovanej skupiny, výsledky novej psychologickej štúdie vás možno prekvapia.

Podľa výskumu psychológov ste pravdepodobne šťastnejší a oveľa inteligentnejší, než ľudia, ktorí neustále trávia čas v spoločnosti. Výskum iniciovali Norman Li a Satoshi Kanazawa a na základe odpovedí od 15-tisíc respondentov vo veku 18-28 rokov vyhodnotili, že ľudia, ktorí majú tendenciu žiť osamelým životným štýlom, sú väčšinou vysoko inteligentní.

Annoyed Sherlock GIF - Find & Share on GIPHY

Okrem inteligencie sa výskum zameriaval aj na celkový pocit úspechu či zdravia. Ľudia, ktorí sa pohybujú uprostred davov a neustále sú obklopení novými tvárami, vykazovali vyššie stupne celkovej psychickej nepohody. To ale neplatilo, ak čas trávili s priateľmi. Na druhej strane, extrémne bystrí ľudia nemali veľkú chuť socializovať sa ani s ľuďmi, ktorých poznali.

Z hľadiska evolučnej psychológie je vysoká inteligencia dôležitá. Je znakom schopnosti riešiť problémy osamote. Títo ľudia teda bezprostredne nepociťujú potrebu prítomnosti priateľov tak silno. Čím častejšie sa extrémne bystrí ľudia musia socializovať s ostatnými, tým menej sú šťastní.

„Vysoko inteligentní ľudia majú vo všeobecnosti tendenciu viesť netradičnejší životný štýl, majú odlišné preferencie a hodnoty,“ poznamenal Satoshi Kanazawa. Dodal, že pre väčšinu ľudí je prirodzené vyhľadávať a túžiť po priateľstvách a sociálnej interakcii, ale inteligentnejší ľudia majú tendenciu vyhľadávať ich menej.

Zároveň z výskumu vyplynulo, že inteligentnejší ľudia obľubujú mestské prostredie, zatiaľ čo tí menej bystrí radi ostávajú v dedinách či menších mestečkách.

Season 2 Starz GIF by Outlander - Find & Share on GIPHY

Zdroj: inverse.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
3
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Vrah Ted Bundy ožíva v podaní Zaca Efrona v mrazivom filme, ktorý dorazil do našich kín

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME