Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 22.2.2025
sk
Etela
cz
Petr

Vedci sa rozhodli odhaliť, ako vonia múmia. Ich zistenie ťa prekvapí

Rozklad nemusí ani smrdieť, ak máš bohatstvo a plánuješ sa pochovať do pyramídy.


Ako vlastne vonia múmia? Tisícky rokov staré mŕtvoly ti pravdepodobne v tvojej mysli okamžite asociujú rozklad a prachom zahltený vzduch, avšak mýliš sa. Ako informuje web Tvnoviny, vedci, ktorí skúmajú múmie, sa rozhodli, že zabalzamované telá podrobia kurióznemu testu. Niekomu, zdá sa, otázka týkajúca sa arómy tisícky rokov starej zdochliny vŕtala v hlave až príliš dlho. Ako teda vonia telo, ktoré leží v sarkofágu už 5-tisíc rokov?

Vedci z medzinárodného tímu sa teda dali do ovoniavania múmií. Dopomáhali si tenkými trubicami a rôznymi inými prístrojmi a nástrojmi, avšak ich najdôležitejšou pomôckou boli, samozrejme, ich nosy.

„Múzeá boli vždy považované za sterilné budovy, kde si máte čítať popisky a všetko si pozerať len z určitej vzdialenosti. Pritom v reálnom svete používame všetkých 5 zmyslov, preto – keď sme mali k dispozícii takúto vzácnu zbierku múmii, chceli sme z toho vyťažiť maximum,“ povedala Cecilia Bembibre, pedagogička z University College London.

Múmia a jej netradičná aróma

Spočiatku výskumu sa na scéne objavovali aj pochybnosti. „Trochu sme sa báli, že zacítime rozkladajúce sa telá, ale nič také sa nestalo,“ povedal Matija Strlič, výskumník z univerzity v Ľubľane. Rýchlo sa ale dostavilo aj prekvapenie, keďže múmie aj po tisíckach rokov celkom príjemne voňali.

Vedci túto zvláštnosť pripisujú tomu, že múmie v sebe stále nesú rôzne oleje, vosky a balzamy. Tie sa používali pri konzervácií tiel. Čím bol mŕtvy bohatší, tým lepšie a drahšie materiály boli použité na jeho balzamovanie. Za starých čias sa však nepoužívali iba takéto voňavé látky, ale aj vlastné telesné šťavy.

Mohlo by ťa zaujímať:

Prvý raz digitálne rozbalili múmiu egyptského faraóna

„Dokonca sme zachytili aj kvetinové tóny. To naznačuje, že látky, ktoré sa používali pri mumifikovaní, mali rastlinný základ, napríklad na báze živice. Tá mohla byť z borovice alebo z borievky a podobne. Takže mnohé z týchto materiálov sú celkom voňavé,“ povedal výskumník. Múmie voňali každému, kto sa výskumu zúčastnil. Nosy niektorých si vychutnali okrem kvetinových aj korenisté a drevité tóny.

Výsledok ich štúdie by sa čoskoro mohol predstaviť svetu aj v podobe vône. Vedci sa rozhodli, že vôňu múmie napodobnia v múzeu v egyptskej Káhire. Sarkofágy teda budú môcť vnímať návštevníci aj nosom.

Profimedia

Tagy:

Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.