Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta
Zdroj: ©Shutterstock

Vedci sa rozhodli preskúmať, kde sa v ľuďoch berie strach z klaunov

Nájde sa vôbec niekto, kto by mal klaunov naozaj rád?

V populárnej kultúre sa často stretávame s archetypom zlého klauna. Možno rovnako často natrafíme aj na postavy (či skutočné osoby), ktoré trpia fóbiou z klaunov – bez ohľadu na to, či sú dobrí alebo zlí. Ako tieto dva fenomény súvisia?

Výskumníci z Univerzity Južného Walesu sa rozhodli preskúmať, či negatívne vyobrazenia klaunov v kultúre zodpovedajú za vznik fóbie, alebo je to naopak a zlí klauni v médiách sú len zhmotnením strachu, ktorý sa medzi ľuďmi prirodzene vyskytuje.

Zlý klaun

Archetyp zlého klauna je natoľko rozšíreným, že bežný človek vie vymenovať oveľa viac zlých klaunov ako tých dobrých. Čo je dosť ironické, keďže klauni by mali byť predovšetkým zdrojom smiechu a radosti.

Joker, Pennywise či Pagliacci sú známe postavy s imidžom klauna, ktoré dávajú ľuďom dôvod báť sa. Dalo by sa ich vymenovať ešte oveľa viac, veď klaun-zabijak je dlhé roky jedným z často opakovaných klišé hororového žánru.

Pennywise, It, film, klaun, strach, fóbia
New Line Cinema / MovieStillsDB

Zdroj strachu

Ako sa dá iracionálny strach z klaunov vôbec vysvetliť? V hre je hneď niekoľko možných príčin, s ktorými autori štúdie pracovali.

Ako prvé vysvetlenie sa javí ich fyzický vzhľad. Klauni s výrazným mejkapom a bizarným oblečením, ktoré zvykne deformovať ich postavu, môžu vytvárať efekt, ktorému sa v angličtine hovorí „uncanny valley“. Ide o pocit, ktorý zažívaš pri kontakte s niečím, čo človeka veľmi pripomína, ale aj tak to pôsobí akosi cudzo a nesprávne. Často nastáva pri stretnutí s humanoidnými robotmi či CGI animáciami.

S tým úzko súvisia aj divoké grimasy, ktoré na tvári prekrytej mejkapom môžu pôsobiť naozaj desivo a neľudsky. Z tváre klauna je ťažké vyčítať emocionálne signály, čo je mnohým ľuďom veľmi nepríjemné. Niekomu dokonca zmaľovaní klauni podvedome pripomínajú mŕtvoly.

klaun, strach, fóbia
Pexels

Druhou skupinou dôvodov je správanie klaunov. Klauni sa vymykajú bežným spoločenským zvyklostiam, robia veľa hlasných zvukov, smejú sa, ľudí prekvapujú trikmi a žartmi, čo môže pôsobiť stresujúco.

Tretím zdrojom strachu z klaunov môže byť učenie a skúsenosť. Niekto ho môže prevziať z rodiny, získať osobnou zlou skúsenosťou alebo kvôli negatívnemu vyobrazeniu v médiách.

Odporúčame prečítať:

Porotkyne zo šou Pečie celé Slovensko prezradili, ako vyzerajú ich Vianoce. Aký koláč či pečivo podľa nich zvládne každý?

Coulrofóbia

Zaujímavosťou je, že hoci strach z klaunov, známy tiež ako coulrofóbia, je prítomný v príslušníkoch mnohých kultúr a v rôznych vekových kategóriách, nie je oficiálne klasifikovaný ako fóbia v Diagnostickom a štatistickom manuáli Americkej psychiatrickej spoločnosti.

Ťažko povedať, aké percento populácie trpí coulrofóbiou. Citované výskumy uvádzajú čísla od 1,5 % až po 53,5 %. Vyber si, ktoré číslo sa ti páči viac.

Výskum

Do výskumu sa zapojilo 528 účastníkov z 52 krajín. Išlo o osoby uvádzajúce istú mieru strachu z klaunov. Ľudia vypĺňali online dotazník, v ktorom mali odpovedať na otázky či vyjadriť, nakoľko súhlasia s výrokmi. Odpovedali buď v štýle áno/nie, alebo na škále od vôbec až po veľmi. Najmladší participant mal 18 rokov, najstarší 72.

Jednotlivé body dotazníka zneli napríklad ako „Nedokážem čítať výraz tváre klauna,“ alebo „Videl som strašidelné filmové scény s klaunom“. Dotazník celkovo obsahoval 32 položiek.

klaun, strach, fóbia
Shutterstock

Výsledky

Po spracovaní dát bolo jasné, s ktorými výrokmi participanti najviac súhlasili. Najvyššiu mieru súhlasu zaznamenali výroky spojené so skrytými emocionálnymi signálmi a negatívnym vyobrazením v médiách. Naopak, prevzatie od rodinného príslušníka a desivá skúsenosť zaznamenali najnižšie skóre.

Výsledky výskumu teda naznačujú, že hlavnou príčinou strachu z klaunov je nečitateľnosť emócií v tvári, asociácie so zápornými postavami v médiách, nepredvídateľné správanie a efekt „uncanny valley“. Istý podiel má aj pocit priamej hrozby, pocit zhnusenia a prevzatie strachu od rodinného príslušníka. Najmenší vplyv má strašidelný zážitok s klaunom.

Odporúčame prečítať:

SLOVO ROKA: Hlasuj v ankete a pomôž nám nájsť slovo, ktoré definovalo rok 2024

Záver

Strach z klaunov stále zostáva vďačným námetom pre horory a rovnako aj pre morbídne žartíky. Hlavne v USA boli v posledných rokoch spozorované osoby, ktoré v kostýmoch klaunov strašili okoloidúcich. Jedna z nich si za svoje pôsobisko zvolila perfektné miesto v podobe cintorína v Chicagu.

V roku 2014 sa k negatívnemu vyobrazeniu klaunov v médiách vyjadrila dokonca aj tá najvyššia autorita – organizácia Clowns of America International. Glenn Kohlberger, najvyšší šéf amerických klaunov, vtedy odsúdil zlý stereotyp, ktorý vytvára postava klauna Twistyho zo seriálu American Horror Story a ďalšie popkultúrne produkty.

Byť klaunom v dnešnej dobe človeku naozaj nedáva veľa dôvodov na úsmev.


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.