Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 24.12.2024
sk
Štedrý den | Adam, Eva
cz
Štědrý den | Adam, Eva

Vedci si hodili mincou 350 757-krát, aby dokázali, že výsledok nie je 50/50

V rámci výskumu mince hádzalo až 48 ľudí.


Hod mincou je už od staroveku vnímaný ako prostriedok, ktorým môžeme náhodne rozhodnúť medzi dvomi možnosťami. Používa sa v športe, v rôznych hrách, ale v niektorých prípadoch rozhodol aj o výsledku volieb.

Medzinárodný tím vedcov sa rozhodol zistiť, či je hod mincou skutočne fér a či sa dá naozaj považovať za objektívny spôsob rozhodovania medzi dvomi možnosťami. Aby mali k dispozícii dostatok dát, sledovali až 350 757 hodov mincou.

Poctivá veda

Hneď v úvode textu vedci ujasňujú pojmy a uvádzajú, že už z princípu nemôže byť výsledok hodu mincou náhodný – ide o fyzický pohyb, ktorý sa riadi fyzikálnymi zákonmi, a dá sa preto predpokladať, že rôzni ľudia majú vlastnú techniku hodu, ktorá v určitých prípadoch môže skresliť výsledok.

Na Twitteri sa o priebeh a výsledky výskumu podelil František Bartoš z Amsterdamskej univerzity.

Výskumu sa zúčastnilo celkovo 48 osôb, ktoré zaznamenali až 350 757 hodov mincou. Použitých bolo 46 rôznych mincí, ktoré hádzali bakalárski študenti, dobrovoľníci, ale aj samotní výskumníci. Vedci zorganizovali niekoľko „maratónov“ v hádzaní mincou:

Výsledky

Hlavným zistením je to, že mince dopadali tak, ako začínali vo viac ako 50 % prípadov. Ak teda niekto hodil mincou, ktorá mala hore hlavu, dopadla hore hlavou vo väčšine prípadov. Ak bol hore znak, minca mala vyššiu šancu dopadnúť hore znakom. Presne uvedené, týmto spôsobom dopadlo 178 078 hodov z 350 757, čiže 50,8 %. Ide teda o malý, avšak nezanedbateľný efekt zvaný same-side bias.

Kvíz: Poznáš zaujímavosti o najvyšších vrchoch sveta? Tieto ti vyrazia dych!

Odporúčame prečítať:

Kvíz: Poznáš zaujímavosti o najvyšších vrchoch sveta? Tieto ti vyrazia dych!

Nebolo zistené, že by jedna zo strán mala tendenciu padať častejšie (head-tails bias). Ani hlava, ani znak nie sú „zvýhodnené“. Kľúčové je naozaj len to, ktorá strana bola hore na začiatku hodu.

Hod mincou je už od staroveku vnímaný ako prostriedok, ktorým môžeme náhodne rozhodnúť medzi dvomi možnosťami.
Shutterstock

Zaujímavé sú veľké rozdiely medzi jednotlivými účastníkmi výskumu. Je viditeľné široké rozpätie výsledkov. Kým jednej osobe padala minca na tú stranu, kde začínala, len v 48,7 % prípadov, na opačnom konci rozsahu bol človek, ktorému takto mince dopadli až v 60,1 % hodov. Potvrdil sa teda predpoklad, že individuálny štýl hodu môže výrazne ovplyvniť výsledok.


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.