Hod mincou je už od staroveku vnímaný ako prostriedok, ktorým môžeme náhodne rozhodnúť medzi dvomi možnosťami. Používa sa v športe, v rôznych hrách, ale v niektorých prípadoch rozhodol aj o výsledku volieb.
Medzinárodný tím vedcov sa rozhodol zistiť, či je hod mincou skutočne fér a či sa dá naozaj považovať za objektívny spôsob rozhodovania medzi dvomi možnosťami. Aby mali k dispozícii dostatok dát, sledovali až 350 757 hodov mincou.
Poctivá veda
Hneď v úvode textu vedci ujasňujú pojmy a uvádzajú, že už z princípu nemôže byť výsledok hodu mincou náhodný – ide o fyzický pohyb, ktorý sa riadi fyzikálnymi zákonmi, a dá sa preto predpokladať, že rôzni ľudia majú vlastnú techniku hodu, ktorá v určitých prípadoch môže skresliť výsledok.
Na Twitteri sa o priebeh a výsledky výskumu podelil František Bartoš z Amsterdamskej univerzity.
About a year ago, we embarked on a quest to answer one of the most intriguing questions:
— František Bartoš (@BartosFra) October 9, 2023
If you flip a fair coin and catch it in hand, what’s the probability it lands on the same side it started?
Today, we are finally ready to share the results. pic.twitter.com/MF64MSyeHt
Výskumu sa zúčastnilo celkovo 48 osôb, ktoré zaznamenali až 350 757 hodov mincou. Použitých bolo 46 rôznych mincí, ktoré hádzali bakalárski študenti, dobrovoľníci, ale aj samotní výskumníci. Vedci zorganizovali niekoľko „maratónov“ v hádzaní mincou:
Výsledky
Hlavným zistením je to, že mince dopadali tak, ako začínali vo viac ako 50 % prípadov. Ak teda niekto hodil mincou, ktorá mala hore hlavu, dopadla hore hlavou vo väčšine prípadov. Ak bol hore znak, minca mala vyššiu šancu dopadnúť hore znakom. Presne uvedené, týmto spôsobom dopadlo 178 078 hodov z 350 757, čiže 50,8 %. Ide teda o malý, avšak nezanedbateľný efekt zvaný same-side bias.
Nebolo zistené, že by jedna zo strán mala tendenciu padať častejšie (head-tails bias). Ani hlava, ani znak nie sú „zvýhodnené“. Kľúčové je naozaj len to, ktorá strana bola hore na začiatku hodu.
Zaujímavé sú veľké rozdiely medzi jednotlivými účastníkmi výskumu. Je viditeľné široké rozpätie výsledkov. Kým jednej osobe padala minca na tú stranu, kde začínala, len v 48,7 % prípadov, na opačnom konci rozsahu bol človek, ktorému takto mince dopadli až v 60,1 % hodov. Potvrdil sa teda predpoklad, že individuálny štýl hodu môže výrazne ovplyvniť výsledok.