Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.12.2022
sk
Edmund
cz
Iva

Tím, ktorý tvorilo 58 vedcov dokončili mesačnú expedíciu cez priepasť pri pobreží Austrálie. Bolo to prvýkrát, kedy boli preskúmané takéto hĺbky oceánov od 4 000 do 6 000 metrov. Vedci dúfali, že objavia veľa nových druhov živočíchov a to sa im aj podarilo. Zvieratá, ktoré našli v priepasti sa museli prispôsobiť prostrediu bez sezónnych zmien, temnotu a malé množstvo jedla a tak nie je vôbec prekvapujúce, že sa vedci vrátili s celkom strašidelnými tvormi.

1. Špongia

Tieto neuveriteľné sklenené špongie majú skelet vyrobený z mriežky z kremíkových vlákien, pričom niektoré môžu byť až jeden meter dlhé.  Kŕmia sa preosievaním baktérií, ale aj inými jednobunkovými organizmami z vody.

2. Červený ostnatý krab

Tento krab používa svoje hroty na ochranu pred nebezpečenstvom, ktoré sa nachádza v hĺbke. Nie sú to pravé kraby, aké poznáme aj my. Ich pôvod skôr súvisí s pustovníckymi krabmi.

3. Rakvia ryba

Táto tajomná malá hlboko morská ,,rakva“, so svojimi modrými očami a červenými nohami patrí do skupiny čertovitých. Je to potencionálne nový druh.

4. Arašidový červ

Ide o hlboko morského červa. Keď je v ohrození, môže uzavrieť svoju dlhú hlavu smerom dovnútra, čím vyzerá ako arašid.

5. Žralok

Tento škaredý a malý žralok so svojimi úhľadne zoradenými zubmi obýva oceánsky ,,súmrak“ v hĺbke až tisíc metrov. Loví aj veľké ryby, napr. delfíny či veľryby , ale aj príležitostných plavcov.

6. Jašteria ryba

Byť dominantným predátorom žijúcim v hĺbke nie je vôbec jednoduché. Tieto predátory musia šetriť svoje zdroje zásob, aby ostalo aj na neskôr.

7. Škvrnitá ryba

Bola vytiahnutá z hĺbky 2,5 km z New South Wales. Ma mäkké vodnaté mäso a je predátor, ktorý leží nehybne na dne a čaká na svoju nič netušiacu korisť.

8. Ryba bez tváre

Ryba bez očí a tváre bola nájdená 4 km pod povrchom. Tento druh bol najprv zozbieraný v severnom koralovom mori pred viac ako 140 rokmi počas plavby prvej svetovej oceánografickej expedície na svete. Opäť bola objavená v Austrálii po viac ako storočí.

9. Korálová ryba

Tieto korálové organizmy patria do rovnakej skupiny ako anemóny, želé ryby, tvrdé korály, a ďalšie chápadlové morské živočíchy.

10. Krehká hviezda

Nachádza sa na celom svete od Sibíri na severe až po juh od Antarktídy, tam však o nich nič nevieme.

11. Morské pavúky

Tieto mimozemské formy života nie sú v skutočnosti pavúky, ale len jeden z najstarších článkonožcov, ktorému dala naša planéta Zem milosť. Keď sa pozriete na stavbu ich tela určite sa zhodneme, že jednoduchosť je ich mottom. Okrem toho, mnoho z pavúkov má nohy, ktoré dokážu žiariť v tme.

12. Zombie červ

Červy sa bežne nachádzajú v rozpadajúcich sa pozostatkoch veľrýb na dne oceána. Vŕtajú sa im do kostí, aby si vzali aspoň trochu z ich výživy.

13. Morské ošípané

Tieto roztomilé ružové ošípané, ktoré sa nachádzajú v morskej rezervácií Tasmánie sú vlastne oceánske vysávače. Svoje nohy v tvare trubíc používajú, aby sa premiestňovali aj cez bahno.

14. Kôrovce

Sú to hlbokomorské zachytávače a jedia všetko výživné, na čo narazia, vrátane rozpadajúcich sa pozostatkov mŕtvej veľryby.

15. Ryba morského dna

Kultové ryby sa nazývajú aj pavúčie ryby, pretože sa nachádzajú na dne mora, o ktoré sa opierajú svojimi rebrami. Rovnako ako všetky ryby z tejto čeľade majú obmedzený zrak.

16. Morský ježko

Guľaté kotúče koncentrovaného ježka nie sú v ich prirodzenom prostredí ploché, no v čase nebezpečenstva skutočne pripomínajú palacinku.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť