Vedci skúmali 4-tisíc metrov hlboký oceán a toto sú najčudnejšie zvieratá, ktoré tam našli

More má v sebe množstvo tajomstiev.


Tím, ktorý tvorilo 58 vedcov dokončili mesačnú expedíciu cez priepasť pri pobreží Austrálie. Bolo to prvýkrát, kedy boli preskúmané takéto hĺbky oceánov od 4 000 do 6 000 metrov. Vedci dúfali, že objavia veľa nových druhov živočíchov a to sa im aj podarilo. Zvieratá, ktoré našli v priepasti sa museli prispôsobiť prostrediu bez sezónnych zmien, temnotu a malé množstvo jedla a tak nie je vôbec prekvapujúce, že sa vedci vrátili s celkom strašidelnými tvormi.

1. Špongia

Tieto neuveriteľné sklenené špongie majú skelet vyrobený z mriežky z kremíkových vlákien, pričom niektoré môžu byť až jeden meter dlhé.  Kŕmia sa preosievaním baktérií, ale aj inými jednobunkovými organizmami z vody.

2. Červený ostnatý krab

Tento krab používa svoje hroty na ochranu pred nebezpečenstvom, ktoré sa nachádza v hĺbke. Nie sú to pravé kraby, aké poznáme aj my. Ich pôvod skôr súvisí s pustovníckymi krabmi.

3. Rakvia ryba

Táto tajomná malá hlboko morská ,,rakva“, so svojimi modrými očami a červenými nohami patrí do skupiny čertovitých. Je to potencionálne nový druh.

4. Arašidový červ

Ide o hlboko morského červa. Keď je v ohrození, môže uzavrieť svoju dlhú hlavu smerom dovnútra, čím vyzerá ako arašid.

5. Žralok

Tento škaredý a malý žralok so svojimi úhľadne zoradenými zubmi obýva oceánsky ,,súmrak“ v hĺbke až tisíc metrov. Loví aj veľké ryby, napr. delfíny či veľryby , ale aj príležitostných plavcov.

6. Jašteria ryba

Byť dominantným predátorom žijúcim v hĺbke nie je vôbec jednoduché. Tieto predátory musia šetriť svoje zdroje zásob, aby ostalo aj na neskôr.

7. Škvrnitá ryba

Bola vytiahnutá z hĺbky 2,5 km z New South Wales. Ma mäkké vodnaté mäso a je predátor, ktorý leží nehybne na dne a čaká na svoju nič netušiacu korisť.

8. Ryba bez tváre

Ryba bez očí a tváre bola nájdená 4 km pod povrchom. Tento druh bol najprv zozbieraný v severnom koralovom mori pred viac ako 140 rokmi počas plavby prvej svetovej oceánografickej expedície na svete. Opäť bola objavená v Austrálii po viac ako storočí.

9. Korálová ryba

Tieto korálové organizmy patria do rovnakej skupiny ako anemóny, želé ryby, tvrdé korály, a ďalšie chápadlové morské živočíchy.

10. Krehká hviezda

Nachádza sa na celom svete od Sibíri na severe až po juh od Antarktídy, tam však o nich nič nevieme.

11. Morské pavúky

Tieto mimozemské formy života nie sú v skutočnosti pavúky, ale len jeden z najstarších článkonožcov, ktorému dala naša planéta Zem milosť. Keď sa pozriete na stavbu ich tela určite sa zhodneme, že jednoduchosť je ich mottom. Okrem toho, mnoho z pavúkov má nohy, ktoré dokážu žiariť v tme.

12. Zombie červ

Červy sa bežne nachádzajú v rozpadajúcich sa pozostatkoch veľrýb na dne oceána. Vŕtajú sa im do kostí, aby si vzali aspoň trochu z ich výživy.

13. Morské ošípané

Tieto roztomilé ružové ošípané, ktoré sa nachádzajú v morskej rezervácií Tasmánie sú vlastne oceánske vysávače. Svoje nohy v tvare trubíc používajú, aby sa premiestňovali aj cez bahno.

14. Kôrovce

Sú to hlbokomorské zachytávače a jedia všetko výživné, na čo narazia, vrátane rozpadajúcich sa pozostatkov mŕtvej veľryby.

15. Ryba morského dna

Kultové ryby sa nazývajú aj pavúčie ryby, pretože sa nachádzajú na dne mora, o ktoré sa opierajú svojimi rebrami. Rovnako ako všetky ryby z tejto čeľade majú obmedzený zrak.

16. Morský ježko

Guľaté kotúče koncentrovaného ježka nie sú v ich prirodzenom prostredí ploché, no v čase nebezpečenstva skutočne pripomínajú palacinku.


Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
4
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
35
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Vedci skúmali 4-tisíc metrov hlboký oceán a toto sú najčudnejšie zvieratá, ktoré tam našli

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME