Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 8.12.2023
sk
Marína
cz
Květoslava
Zdroj: ©Shutterstock

Vedci tvrdia, že našli najlepší spôsob, ako si poradiť s nespavosťou. Čo je zázračným liekom?

Pomáhajú aj lieky, no kľúčom je vraj jedna základná vec.

Nie je nič horšie ako ležať v noci v posteli s vedomím, že sa potrebuješ naozaj dobre vyspať, lebo ťa čaká náročný deň, no z nejakého dôvodu jednoducho nedokážeš prejsť od týchto plánov k reálnemu spánku.

Nespavosť už určite zažil každý z nás. Je to naozaj nepríjemná vec, ktorá dokáže značne skomplikovať plány a pokaziť náladu nám, a teda aj nášmu okoliu. Skupina vedcov si však myslí, že našla naozaj efektívne riešenie, ako s týmto neduhom zatočiť.

Čo je nespavosť?

Nespavosť je podľa nemocnice Mayo Clinic pomerne bežnou poruchou spánku, ktorá vie jednak skomplikovať zaspávanie, ale tiež prebúdzanie a celkovo spánok ako taký. Tieto problémy vyčerpávajú energiu tela a značne sťažujú život.

Niektorí ľudia trpia akútnou nespavosťou, zatiaľ čo iní s touto poruchou bojujú dlhodobo. Niekedy môže tento problém prerásť až do takej úrovne, že človek úplne stratí spánkový režim, pričom v mnohých prípadoch neexistuje vysvetlenie, prečo sa to udeje a prečo tento stav pretrváva.

Hľadanie odpovedí

Bez ohľadu na to, ako sa nespavosť prejavuje, existuje ohromujúci nedostatok odpovedí, ako túto poruchu liečiť. Práve túto medzeru vo vedomostiach chcela vyplniť skupina vedcov z Japonska, ktorá nedávno zverejnila štúdiu skúmajúcu stratégie liečby nespavosti.

Mohlo by ťa zaujímať:

Pacientov vozia na zákrok v Nemocnici Bory zadarmo. Kto má na to nárok?

Vedci chceli odpovedať na dve primárne otázky o tom, ako liečiť nespavosť. Po prvé, chceli pochopiť, pri akej výraznej poruche spánkového cyklu by sa mali začať používať hypnotiká a nefarmakologické nástroje, aby sa u pacientov zmiernili symptómy tejto poruchy.

Po druhé, výskumníci chceli pochopiť, či existuje stratégia, ktorá by sa dala použiť na zníženie alebo ukončenie závislosti ľudí trpiacich nespavosťou od benzodiazepínových hypnotík pomocou iných alternatívnych farmakologických a nefarmakologických liečebných postupov.

nespavosť, insomnia, riešenie
Shutterstock

Čo sú hypnotiká?

Hypnotiká sú lieky používané na navodenie spánku alebo zlepšenie jeho kvality u ľudí, ktorí majú problémy zaspať resp. spať. Aj keď pre týchto ľudí sú hypnotiká jediným riešením, podľa databázy vedeckých textov Science Direct môžu mať niektoré z nich významné vedľajšie účinky.

Napríklad benzodiazepíny sú bežne predpisované hypnotiká pre ľudí trpiacich nespavosťou, ale liek môže viesť k fyzickej závislosti a pokus o abstinenciu vie byť podľa odborného zdroja Medical News Today dokonca život ohrozujúci.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.