Nie je nič horšie ako ležať v noci v posteli s vedomím, že sa potrebuješ naozaj dobre vyspať, lebo ťa čaká náročný deň, no z nejakého dôvodu jednoducho nedokážeš prejsť od týchto plánov k reálnemu spánku.
Nespavosť už určite zažil každý z nás. Je to naozaj nepríjemná vec, ktorá dokáže značne skomplikovať plány a pokaziť náladu nám, a teda aj nášmu okoliu. Skupina vedcov si však myslí, že našla naozaj efektívne riešenie, ako s týmto neduhom zatočiť.
Čo je nespavosť?
Nespavosť je podľa nemocnice Mayo Clinic pomerne bežnou poruchou spánku, ktorá vie jednak skomplikovať zaspávanie, ale tiež prebúdzanie a celkovo spánok ako taký. Tieto problémy vyčerpávajú energiu tela a značne sťažujú život.
Niektorí ľudia trpia akútnou nespavosťou, zatiaľ čo iní s touto poruchou bojujú dlhodobo. Niekedy môže tento problém prerásť až do takej úrovne, že človek úplne stratí spánkový režim, pričom v mnohých prípadoch neexistuje vysvetlenie, prečo sa to udeje a prečo tento stav pretrváva.
Hľadanie odpovedí
Bez ohľadu na to, ako sa nespavosť prejavuje, existuje ohromujúci nedostatok odpovedí, ako túto poruchu liečiť. Práve túto medzeru vo vedomostiach chcela vyplniť skupina vedcov z Japonska, ktorá nedávno zverejnila štúdiu skúmajúcu stratégie liečby nespavosti.
Vedci chceli odpovedať na dve primárne otázky o tom, ako liečiť nespavosť. Po prvé, chceli pochopiť, pri akej výraznej poruche spánkového cyklu by sa mali začať používať hypnotiká a nefarmakologické nástroje, aby sa u pacientov zmiernili symptómy tejto poruchy.
Po druhé, výskumníci chceli pochopiť, či existuje stratégia, ktorá by sa dala použiť na zníženie alebo ukončenie závislosti ľudí trpiacich nespavosťou od benzodiazepínových hypnotík pomocou iných alternatívnych farmakologických a nefarmakologických liečebných postupov.
Čo sú hypnotiká?
Hypnotiká sú lieky používané na navodenie spánku alebo zlepšenie jeho kvality u ľudí, ktorí majú problémy zaspať resp. spať. Aj keď pre týchto ľudí sú hypnotiká jediným riešením, podľa databázy vedeckých textov Science Direct môžu mať niektoré z nich významné vedľajšie účinky.
Napríklad benzodiazepíny sú bežne predpisované hypnotiká pre ľudí trpiacich nespavosťou, ale liek môže viesť k fyzickej závislosti a pokus o abstinenciu vie byť podľa odborného zdroja Medical News Today dokonca život ohrozujúci.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane