Hľadali efektívne stratégie
Výskum sa v podstate snažil nájsť spôsoby a stratégie usporiadania spánkového cyklu, ktoré by pomohli pacientom trpiacim nespavosťou k dosiahnutiu pokojného spánku, pričom by nešlo o hypnotické lieky, ako sú benzodiazepány či iné nebezpečné lieky, ale ich efekt by bol rovnaký.
Výskumníci položili odborníkom na nespavosť sériu 195 otázok, aby pomohli určiť najlepší spôsob liečby. Konsenzus medzi odborníkmi ukázal, že opýtaní odporučili kombináciu farmakologickej a nefarmakologickej liečby, ako najhodnejší zvolili liek tlmiaci centrálny nervový systém nazývaný lemborexant.
Pokiaľ ide o liečbu schopnosti človeka zotrvať v spánku, odborníci odporúčajú, aby sa liek s názvom suvorexant, antagonista orexínového receptora, ktorý účinkuje tak, že blokuje chemikálie v mozgu, použil ako prvá pomoc pre pacientov, ktorí majú problém s udržaním si plynulého spánku.
Základom je spánková hygiena
Napriek odporúčaniu užívania liekov výskumníci poznamenali, že prvou a základnou stratégiou, ako bojovať s nespavosťou, je spánková hygiena – niečo, čo americká nezisková organizácia Sleep Foundation definovala ako udržiavanie stabilného spánkového plánu zahŕňajúce prípravu prostredia na spanie a rutinu pred spaním.
V situáciách, keď lieky nevedia zaručiť požadované výsledky, odborníci tvrdia, že je vždy lepšie uprednostniť v rámci prvej línie liečenia nespavosti vzdelávanie o spánkovej hygiene a kognitívno-behaviorálnu terapiu.
„Tieto informácie by mohli pomôcť lekárom, ktorí sa cítia neisto pri rozhodovaní o liečebných plánoch v klinickom prostredí, zlepšiť výsledky pacientov,“ napísali vedci v závere štúdie. Zároveň dúfajú, že prevedený výskum pomôže s doplnením nedostatočných poznatkov liečenia tejto choroby, ktoré povedú k skvalitneniu života množstva ľudí.