Svet sa ešte stále úplne nevyhrabal z pandémie koronavírusu, hoci odborníci sa zhodujú, že minimálne nastupujúca jar a leto by už mali byť pokojnejšie. Čo bude na jeseň, to stále nevieme. Horšie však je, že toto takmer určite nie je posledná pandémia, ktorou si ľudstvo bude musieť prejsť.
Ako píše portál LADbible, v najbližších dekádach nám môže skomplikovať život až 15-tisíc nových vírusov. Iste, vírusy ako také nie sú ničím novým, ale vedci upozorňujú, že s tým, ako sa bude zhoršovať klimatická zmena, dôjde k nárastu nových patogénov.
Podľa štúdie Georgetownskej univerzity bude dochádzať k stále častejšiemu prenosu vírusov zo zvierat na ľudí hlavne v Ázii a Afrike. Pokiaľ do roku 2070 stúpne teplota planéty o 2 °C, tak sa objaví minimálne 15-tisíc nových vírusových zoonotických infekcií.
Dôsledok stúpajúcich teplôt na planéte
Viaceré druhy cicavcov budú v dôsledku príliš vysokých teplôt migrovať a snažiť sa prispôsobiť meniacemu sa prostrediu. Tým sa ale do rôznych oblastí prenesú aj parazity, ktoré tam predtým neboli prítomné.
„Predpokladáme, že druhy sa budú agregovať v nových kombináciách vo vysokých nadmorských výškach, v hotspotoch biodiverzity a v oblastiach s vysokou hustotou ľudskej populácie v Ázii a Afrike,“ píše sa v štúdii. „To spôsobí nový medzidruhový prenos odhadom 4-tisíc krát rýchlejší.“ Ako hlavných nosičov vedci určili netopiere. Uvádzajú, že majú veľkú schopnosť rozptylu a uľahčia budúci výskyt vírusov u ľudí.
Ako hlavné hotspoty, z ktorých by mohol vzísť nový vírus, boli okrem Ázie a Afriky označené aj rôzne tropické regióny, konkrétnejšie Sahel, Etiópia, India, východná Čína, Indonézia a Filipíny. Je dokonca možné, že evolúcia vírusov, ktoré v budúcnosti ľudstvo potrápia, prebieha práve v tejto chvíli.
Napokon, iná štúdia zdôrazňuje, že vírus Zika, ktorý prenášajú komáre, je jednu mutáciu od toho, aby spôsobil novú pandémiu.