Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 8.2.2023
sk
Zoja
cz
Milada

Vedci varujú, že sprchovanie počas búrky môže byť životu nebezpečné

Kúpeľ či sprchu počas búrky by si si mal dvakrát rozmyslieť.


Sprchovať sa či kúpať sa vo vani počas búrky nemusí byť ten najlepší nápad. Ako píše aj portál LADbible, podľa expertov to môže byť dokonca vyslovene nebezpečné.

Fyzik James Rawlings uviedol, že pokiaľ sa vonku blýska a hrmí, na sprchu či kúpeľ by si mal zabudnúť. Pre časopis The Conversation sa vyjadril, že hoci je šanca, že ťa zasiahne blesk, veľmi nízka, nikdy nie je nulová.

blesk, búrka, sprchovanie, elektrina, nebezpečenstvo, ochrana, veda
Shutterstock

To, napokon, dosvedčujú aj štatistiky, ktoré hovoria, že každý rok blesk pripraví o život 24-tisíc ľudí a ďalších 240-tisíc zraní. Mnohí ľudia si pritom podľa Rawlingsa dostatočne neuvedomujú nebezpečenstvo, ktoré im pri búrke hrozí.

Mohlo by ťa zaujímať:

Záchod v byte zasiahol blesk a kompletne ho zdemoloval. Ako sa tam dostal?

Radšej sa vyhni zdroju vody

„Moja najužitočnejšia rada je: keď začne búrka, zostaňte doma. Avšak, ani to neznamená, že ste kompletne v bezpečí,“ podotkol Rawlings a dodal: „Ak do vášho domu udrie blesk, elektrický výboj bude pokračovať cestou najmenšieho odporu k zemi.

Veci, ako kovové drôty alebo voda v potrubiach, poskytujú pre výboj dokonalé podmienky. A sprcha má obe tieto veci (vodu aj kov), čo z nej robí ideálnu cestu na jeho pohyb. Príjemnú relaxačnú sprchu by to mohlo zmeniť na niečo oveľa menej relaxačné.“

Shutterstock

S týmito slovami súhlasia aj ostatní vedci, ktorí odporúčajú vyhýbať sa počas búrky akémukoľvek zdroju vody. Je tiež dobré nevyužívať nič, čo je pripojené k elektrine (počítače, televízory, umývačky či pračky). „Všetky tieto veci môžu slúžiť ako cesta pre blesk,“ upozornil Rawlings. Podľa neho je bezpečné osprchovať sa až pol hodiny po tom, čo začuješ posledný úder hromu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť