Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana

Vedci vytvorili prototyp človeka, ktorý dokáže prežiť akúkoľvek dopravnú nehodu

Krásy veľa nepobral, ale zato by dokázal prežiť aj tú najhoršiu autonehodu.


Experti vytvorili prototyp tela, ktoré dokáže prežiť akúkoľvek dopravnú nehodu. Model dostal meno Graham a o jeho dizajn sa postarala umelkyňa a sochárka Patricia Piccinini. Spolupracovala na ňom s odborníkom z radov chirurgie Christianom Kenfieldom. Grahama vytvorili ako edukačnú pomôcku.

Chcú na ňom ukázať, ako by ľudské telo vyzeralo, ak by sa evolučne vyvíjalo tak, aby prežilo akúkoľvek autonehodu. Vzhľadom na to, že autá sa stávajú stále rýchlejšie, ľudské telo nie je prispôsobené na to, aby dokázalo prežiť ich náraz v plnej sile.

Profimedia

Hoci Graham nie je žiadny veľký fešák, práve jeho veľká hlava chráni jeho mozog, veľkú ochranu mu poskytuje aj robustný hrudník. Má tiež pevnejšie kosti a viac tuku. Jeho hruď je uspôsobená ako airbag. Je vyrobený zo silikónu a sklolaminátu, má tiež ľudské chlpy a vlasy.

Graham sa v Austrálii tiež stal súčasťou kampane, ktorá má za cieľ upozorniť, že obetí autonehôd stále pribúda. Ľudia by teda mali dbať na bezpečnú jazdu a uvedomiť si, že aj menšia nehoda môže mať tragické následky. Nehody na cestách totiž patria medzi deviate najčastejšie úmrtia.

Profimedia
Profimedia
Profimedia

Zdroj: Profimedia


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť