Štvrtok 19.5.2022
sk
Gertrúda
cz
Ivo
, Ivoš

Vedci vytvorili robotického potkana. Mohol by zachraňovať ľudí spod trosiek

Čínski vedci si od svojho vynálezu sľubujú veľa.


S hľadaním ľudí, ktorí uviazli pod troskami kvôli rôznym katastrofám, by mohli už v dohľadnej dobe pomáhať mechanické potkany. Výskumníci z Číny vedení profesorom Quingom Shiom vytvorili prvého mechanického hlodavca menom SQuRo. Shi sa vyjadril, že sa rozhodli vytvoriť robotov podľa vzoru potkanov, keďže je o nich dobre známe, že sa dokážu prepchať aj cez veľmi úzke otvory.

A to je pri hľadaní ľudí zavalených troskami veľmi dôležité. Ich robotická verzia dokáže tiež bez väčších problémov prejsť cez členité terény, vyhľadať ľudí a dokonca ich aj odviezť do bezpečia. Samozrejme, kým sa SQuRo uvedie do prevádzky, bude potrebný ešte nezanedbateľný výskum.

Profimedia

Môžu zachraňovať životy

Prvé testy sa už ale uskutočnili a dopadli veľmi priaznivo. Na priloženom videu môžeš vidieť, ako sa robotický hlodavec krčí či otáča v tesnom priestore. Dokáže sa dokonca aj sám postaviť v prípade, ak by ho niečo udrelo a prevrátilo.

Podľa štúdie uverejnenej vo vedeckom časopise IEEE Transactions on Robotics sa tím vedcov podrobne venoval replikovaniu určitých vlastností a funkcií biologických systémov potkanov. Sľubujú si od nich veľké veci. Mohli by vraj zachrániť mnoho ľudí, ktorí by inak boli odsúdení na smrť. Sme teda zvedaví, či sa ich o pár rokov na miestach rôznych nehôd skutočne dočkáme.

Profimedia

Zdroj: Profimedia


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť