Ako by sa ti pozdávalo mať celý vesmír stiahnutý v mobile? Že niečo také nie je možné? Omyl. Ako uvádza aj portál Space, vedcom z Číny, Japonska, Španielska a ďalších európskych štátov sa podarilo vytvoriť virtuálnu kópiu nášho vesmíru.
Táto simulácia dostala názov Uchuu (čo v japončine znamená „kozmický priestor“) a je zložená z 2,1 bilióna častíc v priestore s veľkosťou 9,63 miliárd svetelných rokov. Pokrýva tiež takmer celú históriu vesmíru, ktorá sa pohybuje v hodnote 13,8 miliárd rokov.
Od Veľkého tresku až po súčasnosť
V aplikácii sa síce nenachádzajú planéty či mesiace, ale je možné v nej nájsť galaxie či temnú hmotu. Uchuu bola vytvorená na superpočítači ATERUI II v observatóriu National Astronomical Observatory v Japonsku a jej výroba trvala rok.
„Uchuu je ako stroj času,“ vyjadrila sa Julia F. Ereza, doktorandka astrofyziky v Andalúzii. „Môžeme ísť dopredu, dozadu či čas zastaviť a priblížiť si konkrétnu galaxiu, alebo pohľad oddialiť pre vizualizáciu celej skupiny galaxií. Môžeme tak vidieť, čo sa naozaj deje v každom okamihu a na každom mieste vesmíru, od jeho počiatku až po súčasnosť.“ Aplikáciu si môžeš stiahnuť na tejto stránke.