Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila

Ako by sa ti pozdávalo mať celý vesmír stiahnutý v mobile? Že niečo také nie je možné? Omyl. Ako uvádza aj portál Space, vedcom z Číny, Japonska, Španielska a ďalších európskych štátov sa podarilo vytvoriť virtuálnu kópiu nášho vesmíru.

Táto simulácia dostala názov Uchuu (čo v japončine znamená „kozmický priestor“) a je zložená z 2,1 bilióna častíc v priestore s veľkosťou 9,63 miliárd svetelných rokov. Pokrýva tiež takmer celú históriu vesmíru, ktorá sa pohybuje v hodnote 13,8 miliárd rokov.

Shutterstock

Od Veľkého tresku až po súčasnosť

V aplikácii sa síce nenachádzajú planéty či mesiace, ale je možné v nej nájsť galaxie či temnú hmotu. Uchuu bola vytvorená na superpočítači ATERUI II v observatóriu National Astronomical Observatory v Japonsku a jej výroba trvala rok.

„Uchuu je ako stroj času,“ vyjadrila sa Julia F. Ereza, doktorandka astrofyziky v Andalúzii. „Môžeme ísť dopredu, dozadu či čas zastaviť a priblížiť si konkrétnu galaxiu, alebo pohľad oddialiť pre vizualizáciu celej skupiny galaxií. Môžeme tak vidieť, čo sa naozaj deje v každom okamihu a na každom mieste vesmíru, od jeho počiatku až po súčasnosť.“ Aplikáciu si môžeš stiahnuť na tejto stránke.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť