Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 21.4.2024
sk
Ervín
cz
Alexandra

Ako by sa ti pozdávalo mať celý vesmír stiahnutý v mobile? Že niečo také nie je možné? Omyl. Ako uvádza aj portál Space, vedcom z Číny, Japonska, Španielska a ďalších európskych štátov sa podarilo vytvoriť virtuálnu kópiu nášho vesmíru.

Táto simulácia dostala názov Uchuu (čo v japončine znamená „kozmický priestor“) a je zložená z 2,1 bilióna častíc v priestore s veľkosťou 9,63 miliárd svetelných rokov. Pokrýva tiež takmer celú históriu vesmíru, ktorá sa pohybuje v hodnote 13,8 miliárd rokov.

Shutterstock

Od Veľkého tresku až po súčasnosť

V aplikácii sa síce nenachádzajú planéty či mesiace, ale je možné v nej nájsť galaxie či temnú hmotu. Uchuu bola vytvorená na superpočítači ATERUI II v observatóriu National Astronomical Observatory v Japonsku a jej výroba trvala rok.

„Uchuu je ako stroj času,“ vyjadrila sa Julia F. Ereza, doktorandka astrofyziky v Andalúzii. „Môžeme ísť dopredu, dozadu či čas zastaviť a priblížiť si konkrétnu galaxiu, alebo pohľad oddialiť pre vizualizáciu celej skupiny galaxií. Môžeme tak vidieť, čo sa naozaj deje v každom okamihu a na každom mieste vesmíru, od jeho počiatku až po súčasnosť.“ Aplikáciu si môžeš stiahnuť na tejto stránke.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.