Sobota 1.10.2022
sk
Arnold
cz
Igor

Vedci získali financie na oživenie mamutov. Výsledky môžeme vidieť už o šesť rokov

Náročný projekt bude stáť viac ako 12 miliónov eur.


O spoločnosti Colossal, ktorá plánuje za pomoci genetického inžinierstva oživiť vyhnuté mamuty, sme už na EMEFKA písali. Portál All That Interesting teraz priniesol správu, že nadšeným vedcom sa podarilo na tento cieľ vyzbierať 15 miliónov dolárov (viac ako 12-miliónov eur). Colossal plánuje skrížiť mamuta a slona indického. Výsledkom by tak malo byť zviera veľmi podobné mamutovi srstnatému, ktorý vyhynul približne pred 4-tisícmi rokov.

Vedci však nechcú opäť oživovať vyhynuté zvieratá len tak z nudy. Podľa nich môžu práve mamuty pomôcť v boji s klimatickou zmenou. Dokázali totiž udržiavať step pri živote a ich ekosystém sa vyznačoval vyššou biodiverzitou. Podieľali sa aj pri sekvestrácii uhlíka a iných skleníkových plynov.

Shutterstock

Môžu začať pracovať

Podnikateľ Ben Lamm z Colossalu je optimistom a hovorí, že výsledky by svet mohol vidieť už o šesť rokov. Biológ George Church uviedol, že sa im podarilo získať potrebných 15 miliónov dolárov, ktoré by mali tento odvážny projekt zafinancovať. Dodal, že je koniec „rečiam a snívaniu“ a môže sa konečne začať pracovať. „Môžeme to naozaj uskutočniť,“ povedal Church. „Toto zmení všetko.“

Mohlo by ťa zaujímať:

Vedci chcú oživiť mamuty. Mohli by nám pomôcť s klimatickou zmenou

Podotkol tiež, že cieľom je vytvoriť mamuta, ktorý bude odolný voči zime a bude vizuálne na nerozpoznanie od pôvodného mamuta srstnatého. Možno mu však budú chýbať jeho majestátny kly.

Church totiž uvažuje, že gén, ktorý ich vytvára, odstráni, aby sa mamuty nestali terčom pytliakov. „Úpravy, myslím, prebehnú hladko. Máme s tým veľa skúseností,“ povedal Church, ktorý sa už podieľal na manipulácii prasacej DNA, aby sa orgány mohli transplantovať ľuďom.

Tím vedcov plánuje použiť umelú maternicu, čo je menej riskantnejšie, ako vložiť embryo do iného zvieraťa. Church nepochybuje, že na ceste k vytúženému výsledku jeho tím čaká ešte veľa prekážok. „Zatiaľ však všetko prebehlo relatívne dobre,“ prezradil.

Shutterstock

Niektorí odborníci ale jeho nadšenie nezdieľajú a pripomínajú, že s oživovaním vyhynutých zvierat sa spája veľa rizík. Ak by sa to aj podarilo, kto by sa o ne staral? Navyše vieme, že slony si vytvárajú veľmi silné putá k svojim matkám. Ako sa ale zachová slon, ktorý matku mať nebude?

Church si však myslí, že pokiaľ by jeho pokusy dopadli úspešne, išlo by bez preháňania o vedecký triumf. Ktovie, možno sa o šesť rokov budú Zemou naozaj preháňať obrovské mamuty…


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť