Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Vedci zistili, akú sumu musíš zarábať, aby si bol šťastný

Za peniaze si vraj šťastie nekúpiš. Alebo áno?


Hovorí sa, že za peniaze si človek šťastie nekúpi. Priatelia, rodina a zdravie sú tým, čo by ťa malo skutočne robiť šťastným. Mal by si byť vďačný za každú prácu a nie vyberať si na základe platu. Ale je to naozaj tak? Vedci sa rozhodli posvietiť si na tento problém.

Existuje mnoho štúdií, ktoré sa zaoberajú vzťahom medzi šťastím a finančným príjmom. V tomto článku sa pozrieme na nedávnu štúdiu o vzťahu medzi peniazmi a šťastím, ktorá bola realizovaná na 1,7 miliónoch ľudí zo 164 krajín.

Vo voľnom čase sa často pozeráme na dokonalé životy celebrít, ktoré môžu mať všetko, na čo si pomyslia. Porovnávame sa s nimi a želáme si, aby sme mali aspoň spolovice taký plat ako oni. Luxusné autá, domy a kabelky sú lákavé aj napriek tomu, že to sú iba materiálne veci. Každá takáto drobnosť nás vie urobiť šťastnejšími. Aká je teda suma, ku ktorej vedci došli?

Shutterstock

Výsledok

Vedci potvrdili teóriu, že ak si vieš dovoliť veci nad tvoje základné potreby – strava, ubytovanie a všetky každodenné výdavky, stúpa nielen šťastie, ale aj psychická pohoda. Za pomoci porovnaní emócií, celkovej životnej spokojnosti a duševnej rovnováhy v rôznych platových triedach sa im podarilo vyčísliť bod, v ktorom by sme sa mali cítiť lepšie.

Táto suma je takmer pre každého iba snom. Ide o 60 000 až 95 000 dolárov ročne, čo je približne 49 600 až 79 000 eur za rok. Mesačne by teda človek musel zarábať 4000 až 6500 eur. Výskum sa sústredil na jednotlivcov, a teda pri väčších rodinách by táto suma stúpla viac než dvojnásobne. Treba uznať, že pre jednotlivca je táto suma na Slovenku len veľmi ťažko dosiahnuteľná.

Shutterstock

Okrem tejto informácie prišli aj na to, že v rôznych častiach sveta sa táto suma mení. V západnej Európe a Škandinávii je to približne 41 000 eur, zatiaľ čo v severnej Afrike a na Strednom východe približne 91 000 eur. Štandardy na bývanie, stravu a jedlo sú v každej krajine iné, a ak by bol výskum urobený do väčších detailov a skúmaný vo viacerých krajinách, rozdiely by boli ešte určite väčšie. Suma konkrétnych regiónov sa líši aj od celkového štandardu krajiny – čím bohatšia je krajina, tým väčšie požiadavky majú jej obyvatelia na svoje platy.

Pri takomto výsledku je potrebné si uvedomiť, že nejde o sumu, ktorá nám stačí na bežné vyžitie, alebo pri ktorej by sme boli spokojní. Ide o príjem, pri ktorom by sme nemali mať problém dopriať sebe alebo svojim blízkym to, čo chceme. Ak sme niečím obmedzovaní, naša hladina šťastia klesá a nervozita pribúda.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť