Vedci zistili, že hudba, ktorá poteší poslucháča, je len správnou kombináciou neistoty a prekvapenia

Analyzovali viac ako 80-tisíc akordov.

Zdroj: israel palacio / Unsplash

Potešenie z počúvania populárnych piesní nastáva vďaka správnej kombinácii neistoty a prekvapenia. Informuje o tom nová štúdia, ktorú zverejnil časopis Current Biology. V nej vedci analyzovali 80-tisíc akordov v 745 skladbách zo známeho amerického hudobného rebríčka Billboard.

„Skladby, ktoré považujeme za príjemné, majú rovnováhu medzi tým, o čom vieme, že bude nasledovať a tým, čo sme neočakávali. Ak pochopíme, ako hudba aktivuje naše pocity šťastia v mozgu, môžeme vysvetliť, prečo nás počúvanie hudby povzbudí, keď máme zlú náladu,“ uviedol Vincent Cheung z nemeckého Max-Planck-Institut für Kognitions- und Neurowissenschaften.

Spolu s kolegami použili model strojového učenia na matematické vyčíslenie neistoty a prekvapenia v súvislosti s akordami skladieb v rebríčku. Pracovali len s nimi, čiže texty a melódie úplne vylúčili.

Keď si poslucháči boli relatívne istí, aký akord bude nasledovať, potešilo ich, keď namiesto toho prišlo prekvapenie. Na druhej strane, keď si poslucháči neboli istí, čo môžu v skladbe čakať, potešilo ich, keď ich akordy, ktoré nasledovali, neprekvapili.

israel palacio / Unsplash (https://unsplash.com/photos/Y20JJ_ddy9M)

Stefan Kölsch z univerzity v nórskom meste Bergen vysvetlil, že doterajšie výskumy sa zameriavali len na to, aký má na potešenie vplyv efekt prekvapenia, no nie na neistotu predvídania poslucháčov. „Ukázali sme, že potešenie z hudby závisí od dynamiky súhry medzi budúcimi a retrospektívnymi stavmi očakávania,“ hovoria vedci.

„Naša základná schopnosť predvídať je preto dôležitým mechanizmom, prostredníctvom ktorého abstraktné zvukové sekvencie dostávajú emocionálny význam a stáva sa z nich univerzálny kultúrny fenomén, ktorý nazývame hudba,“ dodávajú.

Podľa nich by sa budúce projekty mohli zamerať na úlohu prekvapenia a neistoty v súvislosti s inými druhmi umenia, akými sú napríklad tanec a film. Ich zistenia by mohli predvídať budúce hudobné trendy alebo pomôcť hudobným skladateľom pri komponovaní.

John Matychuk / Unsplash (https://unsplash.com/photos/gUK3lA3K7Yo)

Zdroj: SITA / úprava redakcie

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
V San Franciscu sa objavila obrovská maľba Grety Thunbergovej, ktorá budí obdiv aj výsmech


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME