Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 4.12.2022
sk
Barbora
, Barbara
cz
Barbora
, Barbara, Bára

Je dobre známe, že prasatá sú múdre. V podstate patria medzi najinteligentnejšie živočíchy na našej planéte. Dokážu šikovne riešiť problémy a majú bohatý emocionálny život. Vedci sa domnievajú, že prasatá si dokonca dokážu navzájom klamať.

Nový výskum sa na zručnosti svine domácej pozrel z iného uhla – nechal ich hrať počítačovú hru. „Keď budú prasce hrať počítačové hry“ znie rovnako absurdne ako „keď budú prasce lietať“, americké výskumníčky však dokázali, že opak je pravdou a prasatá sú šikovní hráči.

profimedia

Hra pre zvieratá

Prasce nedrvili CS-ko ani GTA, ale hru špeciálne vyvinutú pre zvieratá. Aplikáciu vyvinula NASA pre experimentovanie s primátmi. Ako sa ukázalo, na ovládanie vôbec nie sú potrebné prsty a prasiatka dokázali efektívne pohybovať joystickom čisto len za pomoci rypákov. Cieľom hry je trafiť guličkou do jednej zo zvýraznených stien obrazovky, ktoré menia svoju polohu.

profimedia

Herný program

Po tom, ako boli prasatá oboznámené s pravidlami a ovládaním, ich čakal niekoľkotýždňový herný program. Po dobu dvanástich týždňov sa raz denne venovali hraniu. Dva testovacie subjekty museli experiment prerušiť, pretože narástli do príliš veľkých rozmerov a ku svojej hernej stanici sa jednoducho nezmestili.

profimedia

Hru si pamätali aj po ročnej pauze

Experiment poukázal na výbornú schopnosť prasiat učiť sa pravidlá sveta okolo seba a uchovávať si poznatky. Rovnako ako medzi ľuďmi, aj medzi prasatami sa našli také, ktoré mali viac talentu ako tie ostatné. Prasce si dokázali fungovanie hry zapamätať a vrátiť sa k nej aj po ročnej pauze.

Výskumu sa zúčastnili štyri prasiatka z dvoch druhov. Prvými prasacími gamermi sa stali yorkshirské prasiatka Hamlett a Omelette a dvojica z miniatúrneho druhu Panepinto – Ebony a Ivory. Všetci štyria boli mládenci, takže prasací svet si na svoje prvé gamer girls ešte musí počkať.

Zdroje: profimedia.sk


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť