Nadšené vrtenie chvostom ako prejav radosti je niečo, čo si na psíkoch všimnú už aj malé deti. Neprehliadnuteľný spôsob vyjadrenia pozitívnych emócií je jedným z mnohých dôvodov, prečo máme psíky tak radi.
Možno je to prekvapivé, ale aj takýto na prvý pohľad triviálny úkaz môže byť cieľom vedeckého skúmania. Web Daily Mail priniesol správu o výskume vedcov z Čínskej akadémie vied v Pekingu. Povinné čítanie pre všetkých milovníkov psov!
Nezvyčajný výskum
V priebehu troch dní sa desiatka bíglov stretávala s neznámymi osobami. Tieto interakcie boli dôkladne monitorované a výskumníkom sa podarilo zaznamenať až 21-tisíc pohybov chvostom.
Psy boli počas interakcií snímané viacerými kamerami, aby bolo možné zostaviť 3D obraz pohybu chvosta. Ten bol následne aj za pomoci umelej inteligencie analyzovaný. Sledované boli veličiny ako rýchlosť chvosta a uhol jeho pohybu.
Výsledok
V priebehu troch dní interakcií psov s ľuďmi sa ukázalo, že čím lepšie psíky ľudí poznali, tým častejšie kývali chvostom doprava. Na túto zmenu postačili už päťminútové stretnutia. Výskumníci navyše spozorovali, že jednotlivé psíky kývajú chvostom podľa unikátneho vzorca a dá sa povedať, že ide o akýsi prejav jedinečnej osobnosti.
Čínski vedci zmenu smeru kývania vysvetľujú tak, že ľavá mozgová hemisféra je miesto, kde sa spracováva prílev pozitívnych emócií, čoho následkom je kývanie chvostom na pravú stranu. Je to podobné ako u človeka – za pohyb končatín zodpovedá hemisféra na opačnej strane. Zdá sa, že pohyb chvosta môžeme teda vnímať ako indikátor psej nálady – pravá strana symbolizuje radosť a pohodu, ľavá zodpovedá za neistotu a stres.