Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 18.6.2024
sk
Vratislav
cz
Milan, Milana

Najnovšie štúdie dokazujú, že nie je ničím nezvyčajným, keď sa liek podarí nájsť na tom najmenej pravdepodobnejšom mieste. Vedci z Japonska tvrdia, že odpoveď na plešivosť leží vo fastfoodovom jedle McDonald’s. Verte tomu, či nie, čítate správne. Podľa stránky Daily Record sa v týchto hranolkách nachádza chemikália, ktorá by mohla pomôcť k obnoveniu rastu vlasov.

https://giphy.com/gifs/CiTLZWskt7Fu

Vedci by samozrejme takúto správu nevypustili do sveta bez dôkazov a tak sa svoje tvrdenie rozhodli otestovať. Pokus obnovenia „vlasov“ prebehol najprv na myši za pomoci ľudských kmeňových buniek, ktoré vytvorili nové folikuly schopné rastu nových chĺpkov.

Japonský tím o svojom úspechu však prvýkrát prehovoril až po úspešnom vytvorení „vlasových folikulových baktérií“ vo svojom laboratóriu. Ide o bunky, ktoré podporujú tvorbu folikulov a pretože neboli nikdy regenerované, je tento objav považovaný za „svätý grál“ vo vlasoch.

Ukázalo sa, že pri tvorbe tohto lieku bolo potrebné použiť dimethylpolysiloxán – rovnakú chemickú látku, ktorá sa nachádza v hranolkách spoločnosti McDonald’s. Táto látka sa do nich pridáva z bezpečnostných dôvodov, aby nedošlo k speneniu oleja pri fritovaní.

https://giphy.com/gifs/mcdonaldsczsk-food-mcdonalds-3ohs7WZTBInJZgMHQs

Profesor Junji Fukuda z Jokohamskej národnej univerzity sa k výskumu vyjadril takto: „Kľúčom k masovej výrobe týchto folikulových baktérií bol výber vhodných substrátových materiálov do kultivačnej nádoby. Ako základ sme použili dimethylpolysiloxán, ktorý fungoval veľmi dobre.“

https://giphy.com/gifs/mcdonaldsczsk-reaction-clown-3ohs7O2afIz1a8bWPm

Každoročne sa na výskum liekov proti vypadávaniu vlasov vynakladajú miliardy eur, no vlasové folikuly neboli doposiaľ nikdy vytvorené takýmto spôsobom.
Zostáva nám dúfať, že táto technológia sa v najbližších rokoch dostane ku každému človeku, trpiacemu nadmerným vypadávaním vlasov a prešivosťou. Dovtedy si však budeme musieť postačiť s hranolkami z mekáča. Koho však trápi nadváha, keď by vaše dokonalé vlasy mohli ísť do reklamy?

Zdroj: ladbible.com
Titulná fotka: McDonald’s 


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.