Vedci zistili, že Veľryby grónske si rady spievajú

A to jeden konkrétny žáner. Uhádneš ktorý?

Veľryby grónske, známe pod odborným latinským názvom Balaena mysticetus, sú kriticky ohrozeným druhom veľrýb, ktorých najväčším nepriateľom je človek. Dožívajú sa aj 200 rokov a majú najdlhšie kostice a najhrubšiu vrstvu podkožného tuku medzi veľrybami. A práve tieto veľryby si veľmi rady spievajú. Vedci z Univerzity vo Washingtone uskutočnili doposiaľ najrozsiahlejší výskum zaoberajúci sa komunikáciou týchto majestátnych podmorských cicavcov. Vedci, pod vedením profesorky Kate M. Staffordovej, sa venovali spevu veľrýb od roku 2010 do roku 2014. Zaoberali sa predovšetkým pomerne malou skupinkou 200 veľrýb grónskych, ktoré žijú v prielive Fram v Grónskom mori medzi Grónskom a Špicbergami, súostrovím patriacim Nórsku. Na svoj výskum použili hydrofóny, tzv. podmorské mikrofóny, na ktoré nahrávali spevy veľrýb počas 4 rokov.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cetacean_surfacing_behaviour

Vedci prišli na to, že grónske veľryby si hlavne v zimných mesiacoch, v období párenia a rozmnožovania sa, rady spievajú. Staffordová a jej kolegovia zistili, že veľryby si od októbra do apríla spievajú dokonca celých 24 hodín denne. Najväčší rozruch ale vyvolalo zistenie, že grónske veľryby majú vo svojom zimnom repertoári doteraz ľudskými vymoženosťami zaregistrovaných neuveriteľných 184 pesničiek, respektíve melódií, ktoré pripomínajú džezovú hudbu.

Staffordová podotkla, že spev vráskavcov, ďalšieho druhu veľrýb podobných veľrybám grónskym, pripomína skôr melódie klasickej hudby, zatiaľčo spev veľrýb grónskych sa najviac približuje džezu. Ich spev je voľnejší a za štyri roky, čo študovali ich komunikáciu sa ani raz nezopakovala tá istá kombinácia melódií, každý rok zimu privítali s novým hudobným setom. Vráskavci si spievajú prakticky stále tie isté piesne počas celého reprodukčného obdobia v zime a len na jar sa u nich objavujú nové pesničky. Grónske veľryby sú naopak veľmi šikovné improvizátorky a ich melódie sa neopakujú, ale každý deň si vymýšľajú nové hudobné kompozície. 

https://sites.google.com/site/bluewhaledf2013/life-cycle

Prečo ale veľryby vôbec spievajú? Dôvod ich spevu nám nie je zatiaľ celkom známy, no minimálne u vráskavcov zohráva dôležitú úlohu pri rozmnožovaní. Veľké množstvo pesničiek veľrýb grónskych zostáva jednou veľkou záhadou. Vedci zatiaľ dokonca ani nevedia s určitosťou povedať, či spievajú len samci alebo aj samičky a mláďatá a či sú jednotlivé melódie zdielané medzi viacerými exemplármi alebo si každý pospevuje len tú svoju. Staffordová a jej tím sa domnieva, že ich spev má dôležitú úlohu nielen pri hľadaní si partnera, ale aj pri medzidruhovej identifikácii jedincov a pri orientácii v studených morských vodách.

Zdroj: scienze.fanpage.it, npolar.no
Titulná fotka: blogs.sierraclub.org

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
6
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Pravdivé komiksy zobrazujúce odvrátenú stránku života žien počas jari

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME