Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.12.2023
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka

Vedci zisťovali, ktoré svetové krajiny sú najempatickejšie. Takéto sú výsledky

Obyvatelia ktorých štátov sa vedia najlepšie vcítiť do pocitov druhých?


Empatia je mimoriadne dôležitá, hoci je smutným faktom, že práve schopnosť vcítiť sa do prežívania a emócií iných ľudí sa akoby v súčasnom svete vytrácala. Stačí sa pozrieť na nenávistné a agresívne prejavy na sociálnych sieťach. Našťastie tu stále máme veľa ľudí, ktorí si uvedomujú, že empatiu nesmieme potláčať, inak to s nami skončí zle.

Ako ale píše portál IFLScience, výskumníci z Michigan State University sa rozhodli na základe analýz zistiť, ktorý štát na svete je najempatickejší.

Shutterstock

Možno si povieš, že niečo také sa predsa nedá zistiť. Napriek tomu sa o to vedci pokúsili. Preskúmali vzorku viac ako 104-tisíc ľudí medzi rokmi 19 až 90 rokov zo 63 rôznych štátov sveta a na ich základe sa snažili prísť na to, v ktorej krajine žije najviac empatických ľudí.

Hodnotu empatie zisťovali prostredníctvom celého radu otázok v rozsiahlom dotazníku. Výsledky na teba možno budú pôsobiť pomerne prekvapivo. Najmenej empatickou krajinou bol Litva, nasledovali Venezuela, Estónsko, Poľsko a Bulharsko. Na prvom mieste štátov s najväčším podielom empatie sa umiestnil Ekvádor, druhé miesto obsadila Saudská Arábia, tretie Peru a štvrté Dánsko.

Kompletnú desiatku krajín, ktoré obstáli najlepšie, ti prinášame nižšie:
10. Kuvajt
9. Kostarika
8. Taiwan
7. USA
6. Južná Kórea

Shutterstock

5. Spojené arabské emiráty
4. Dánsko
3. Peru
2. Saudská Arábia
1. Ekvádor

Obyvatelia štátov, ktoré získali v teste najviac bodov, sa vyznačovali väčšou svedomitosťou, emocionálnym prežívaním, spokojnosťou so životom, záujmom o iných ľudí, kolektivizmom a prosociálnym správaním. Zo štúdie zároveň vyšlo, že ženy sú v priemere viac empatickejšie než muži.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.