Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Vedec vydával koliesko salámy za fotku hviezdy Proxima Centauri. Musel sa ospravedlniť

Viacerí ľudia sa nechali nachytať.


Francúzsky fyzik Étienne Klein sa rozhodol pre naozaj netradičný žartík. Koliesko salámy vydával za fotografiu hviezdy Proxima Centauri. O celom incidente písalo viacero portálov, napríklad aj LADbible.

Klein fotku uverejnil na svojom twitterovom profile s tým, že ide o novú fotku známej hviezdy, ktorú zachytil Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba. „Fotka Proxima Centauri, najbližšej hviezdy pri Slnku, ktorá sa od nás nachádza 4,2 svetelného roka,“ napísal fyzik a zároveň pochválil detailnosť fotky.

Niektorí používatelia sa nachytali a v komentároch sa rozplývali nad tým, ako nádherne Proxima Centauri vyzerá. Iní si zase hneď všimli, že ide o podvrh. „Neviem, či ide o žart, alebo či Proxima Centauri naozaj vyzerá ako saláma,“ napísal jeden. Napokon sa prevalilo, že Klein naozaj zdieľal koliesko mäsovej pochúťky.

Musel sa ospravedlniť

Mnohým ľuďom sa tento vtip zdal nevhodný. „Od riaditeľa vedeckého výskumu je pomerne nevhodné zdieľať podobné veci bez toho, aby ste v prvom tweete uviedli, že ide o nepravdivú informáciu, keď dobre viete, akou rýchlosťou sa nepravdivé informácie šíria,“ napísal vedcovi jeden používateľ.

Klein sa obhajoval, že išlo len o nevinný žart a vôbec nečakal, že spôsobí také kontroverzie. Napokon sa ale ospravedlnil a vyzval ľudí, aby si dávali väčší pozor na to, čo vidia na internete. „Naučme sa dávať si pozor na argumenty autorít, ako aj na výrečnosť určitých obrazov,“ napísal. „Ospravedlňujem sa všetkým, ktorí boli šokovaní mojím žartom, na ktorom však nebolo nič originálne.“

Proxima Centauri, saláma, fyzik, vedec, žart
Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť