Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 17.11.2024
sk
Deň boja za slobodu a demokraciu | Klaudia
cz
Den boje za svobodu a demokracii | Mahulena

Vedec vyhlásil, že posmrtný život na sto percent nie je možný a mali by sme sa s tým zmieriť

Ľudia by to podľa neho mali vziať na vedomie ako fakt.


Je možný život po smrti? Najmä veriaci ľudia na túto otázku odpovedajú jednoznačným áno. Veda na to ale má iný názor. Profesor kozmológie a fyziky Sean Carroll sa pomerne nedávno nechal počuť, že život po smrti jednoducho nie je možný a mali by sme to proste vziať na vedomie.

Ako píše portál LADbible, Carroll zasvätil mnoho času skúmaním fyzikálnych zákonov, z čoho mu vyplynulo, že život po smrti tela nemôže pokračovať.

Mohlo by ťa zaujímať:

Existuje život po smrti? Ako na túto otázku odpovedajú náboženstvá a veda?

„Fyzikálne zákony sú základom nášho každodenného života a úplne ich chápeme,“ uviedol Carroll. Dodal, že všetko sa deje v rámci týchto zákonov. Ak by posmrtný život existoval, muselo by to znamenať, že naše vedomie je možné oddeliť od fyzického tela.

To je ale v priamom rozpore s fyzikálnymi zákonmi. Vedomie si môžeme predstaviť ako sériu atómov a elektrónov, vďaka ktorým myslíme, uvažujeme a uvedomujeme si samých seba.

Shutterstock

Carroll ale upozorňuje, že fyzikálne zákony nedovoľujú týmto časticiam existovať, keď naše telo zomrie. Prečo? Jednoducho povedané, už nemajú kde existovať. Naša myseľ zaniká spolu s naším mozgom.

„Tvrdenia, že niektoré formy vedomia pretrvávajú po tom, čo naše telá zomrú a rozložia sa na základné atómy, čelia jednej obrovskej a neprekonateľnej prekážke: v rámci fyzikálnych zákonov neexistuje žiadny spôsob, ako umožniť informáciám uloženým v našich mozgoch, aby pretrvali po smrti,“ podotkol Carroll.

Mali by sme si priznať pravdu

Viera v posmrtný život podľa neho vyžaduje fyziku, ktorá sa vymyká doterajšiemu poznaniu a pracuje mimo štandardných modelov. A žiadna taká neexistuje. Dodal tiež, že je ohľadom týchto vecí zbytočné zastávať neurčité stanoviská a hovoriť si: „Čo ak predsa…?“

Shutterstock

„Nie je žiadny dôvod byť agnostikom ohľadom myšlienok, ktoré sú tak dramaticky nekompatibilné so všetkým, čo vieme o modernej vede. Keď prekonáme neochotu čeliť realite v tejto otázke, môžeme prejsť k oveľa zaujímavejším veciam. Napríklad k tomu, ako ľudské bytosti a vedomie skutočne fungujú.“


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.