Je možný život po smrti? Najmä veriaci ľudia na túto otázku odpovedajú jednoznačným áno. Veda na to ale má iný názor. Profesor kozmológie a fyziky Sean Carroll sa pomerne nedávno nechal počuť, že život po smrti jednoducho nie je možný a mali by sme to proste vziať na vedomie.
Ako píše portál LADbible, Carroll zasvätil mnoho času skúmaním fyzikálnych zákonov, z čoho mu vyplynulo, že život po smrti tela nemôže pokračovať.
„Fyzikálne zákony sú základom nášho každodenného života a úplne ich chápeme,“ uviedol Carroll. Dodal, že všetko sa deje v rámci týchto zákonov. Ak by posmrtný život existoval, muselo by to znamenať, že naše vedomie je možné oddeliť od fyzického tela.
To je ale v priamom rozpore s fyzikálnymi zákonmi. Vedomie si môžeme predstaviť ako sériu atómov a elektrónov, vďaka ktorým myslíme, uvažujeme a uvedomujeme si samých seba.
Carroll ale upozorňuje, že fyzikálne zákony nedovoľujú týmto časticiam existovať, keď naše telo zomrie. Prečo? Jednoducho povedané, už nemajú kde existovať. Naša myseľ zaniká spolu s naším mozgom.
„Tvrdenia, že niektoré formy vedomia pretrvávajú po tom, čo naše telá zomrú a rozložia sa na základné atómy, čelia jednej obrovskej a neprekonateľnej prekážke: v rámci fyzikálnych zákonov neexistuje žiadny spôsob, ako umožniť informáciám uloženým v našich mozgoch, aby pretrvali po smrti,“ podotkol Carroll.
Mali by sme si priznať pravdu
Viera v posmrtný život podľa neho vyžaduje fyziku, ktorá sa vymyká doterajšiemu poznaniu a pracuje mimo štandardných modelov. A žiadna taká neexistuje. Dodal tiež, že je ohľadom týchto vecí zbytočné zastávať neurčité stanoviská a hovoriť si: „Čo ak predsa…?“
„Nie je žiadny dôvod byť agnostikom ohľadom myšlienok, ktoré sú tak dramaticky nekompatibilné so všetkým, čo vieme o modernej vede. Keď prekonáme neochotu čeliť realite v tejto otázke, môžeme prejsť k oveľa zaujímavejším veciam. Napríklad k tomu, ako ľudské bytosti a vedomie skutočne fungujú.“