Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Aj keď o sebe radi tvrdíme, že iných nesúdime podľa vzhľadu, je dosť možné, že nevedomky to tak či tak robíme. Potvrdila to aj nedávna behaviorálna štúdia uverejnená v článku publikovanom v časopise Nature Human Behavior.

Poukázala na to, že ľudí oblečených do drahších odevov automaticky vnímame ako spôsobilejších a dosahujúcich vyššiu úroveň, uvádza portál Neuroscience News.

Shutterstock

Drahší odel znamenal vyššiu životnú úroveň

Vedci Oh, Shafir a Todorov, ktorí pôsobia na amerických univerzitách, v spomínanom článku prezentujú nové zistenia o tom, ako môže ekonomický status ovplyvniť naše celkové vnímanie daného jednotlivca.

V deviatich štúdiách, ktoré vedci uskutočnili, ľudia hodnotili spôsobilosť osôb na základe ich vrchných odevov, keďže ľudia na fotografiách boli zvečnení len do pol pása. Odevy vnímané účastníkmi pokusu ako drahšie, či už to bolo tričko, sveter alebo niečo iné, viedli k vyššiemu hodnoteniu osoby na obrázku, než podobné odevy považované za lacnejšie. Závery sa v prvých ôsmich štúdiách potvrdili až na 83 %.

Oblečenie mali ignorovať

Na obrázkoch ukázaných účastníkom pokusu bolo 50 rôznych tvárí a na každej fotografii bol použitý iný odev, ktorí bol buď viditeľne lacnejší, alebo drahší. Jednotlivé pokusy sa menili, niekde bolo použité iba formálne, niekde iba neformálne oblečenie.

V jednej zo štúdií boli účastníkom poskytnuté aj informácie o príjme osôb, aby sa minimalizovali ich potenciálne závery len z odevov. V ďalšom experimente rozšírili počet účastníkov pokusu a výslovne ich vyzvali, aby oblečenie ignorovali. Neskôr sa použili iné tváre a účastníci ich mali opäť posúdiť, spolu s výzvou, aby nevnímali odev.

Bez ohľadu na všetky zmeny v priebehu jednotlivých pokusov zostali výsledky rovnaké. Osoby boli považované za podstatne kompetentnejšie, keď bol ich odev vnímaný ako drahší.

Shutterstock

Pár milisekúnd

Proces vytvorenia prvého dojmu sa uskutočňuje v priebehu niekoľkých milisekúnd a je ťažké mu zabrániť. Dôkazom je aj fakt, že výsledky sa zhodovali aj v prípade, keď na to mali účastníci výskumu viac času. Vedci tak dospeli k záveru, že pozorované účinky nemožno pripísať úmyselným záverom. Vznikli v extrémne krátkych intervaloch, čiže bez námahy a rozmýšľania.

Menej majetní môžu čeliť predsudkom

Vzhľadom na to, že kompetencia je často spojená so sociálnym postavením, zistenia naznačujú, že jednotlivci s nízkym príjmom môžu čeliť prekážkam v súvislosti s tým, ako ostatní vnímajú ich schopnosti. A to iba na základe pohľadu na ich oblečenie, čo nie je vždy relevantné, keďže každý má odlišný štýl obliekania a páči sa mu niečo iné.

Vedci na základe pokusu usúdili, že dôležitým poslaním psychológov bude tiež vedenie ľudí k tomu, aby sa neriadili prvým dojmom. Podľa nich by sa to malo aplikovať aj na školách, keďže už od útleho detstva vzniká proces škatuľkovania podľa oblečenia. Pomôcť by mohli aj uniformy, vďaka ktorým by sa chudobnejšie deti necítili také znevýhodňované.

Shutterstock

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť