Už odjakživa sa hovorilo, že v čase puberty sú to práve dievčatá, ktoré dospievajú rýchlejšie než chlapci. Príslušníci mužského pohlavia majú sklony byť detinskejší než ich nežné polovičky, a to dokonca aj v ranej dospelosti.
Podľa istej vedeckej štúdie sa však tento jav nevzťahuje len na obdobie puberty. Podľa vedcov totiž muži skutočne dospievajú až okolo 40. roku života. Na druhej strane, ženy dosahujú úplnú dospelosť najneskôr v 32 rokoch.
Oneskorený vývoj mužského mozgu
Štúdia, za ktorou stoja múdre hlavy z univerzity v Oxforde, sa zameriava na dospievanie mozgu a uvádza, že tento proces je sprevádzaný predĺženým vývojom vlastností funkčných a štrukturálnych sietí. Na vzorke 121 účastníkov vo veku 4 až 40 rokov následne vedcom vyšli výsledky, že hoci u mužov a žien sa mozog rozvíja rovnakým spôsobom, sú to práve muži, ktorí sa vyznačujú oneskoreným vývojom niektorých jeho funkčných sietí.
Ženám sa však rozum častejšie zhoršuje
Vo veku 40 a viac rokov teda muži zvyknú úplne dospieť a zmúdrieť. Ženy však musia platiť daň za predčasnú vyspelosť tým, že sa im tieto siete vo vyššom veku v priemere častejšie zhoršujú.
Ženské a mužské mozgy fungujú odlišne
V inej vedeckej publikácii sa zase dočítame, že hoci je mužský mozog väčší než ženský, je to práve mozog nežnejšej časti populácie, ktorý sa vyznačuje väčšou efektívnosťou. Potvrdilo sa napríklad, že ženy majú v priemere lepšiu pamäť a výraznejšie vnímanie vôní či chutí. Zdá sa teda, že ženský a mužský mozog naozaj funguje odlišne. Pravdepodobne je to však len k prospechu veci.