Piatok 3.12.2021
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

Ako sa vysporiadať so stresom? Vedci z Austrálie prišli s pomerne netradičným riešením, a síce pozeraním roztomilých videí so zvieratkami.

Asi s nami budeš súhlasiť, že súčasná moderná doba je charakteristická najmä vysokým stresom. Na ľudí sú často kladené vysoké pracovné nároky, mnohí z nás sú v jednom kole a nevedia, čomu sa venovať skôr. Potom už nie je prekvapivé, že sa daný človek cíti podráždený, unavený či má úzkosti.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/dog-587562362)

Máme tiež, pravdaže, veľa overených spôsobov, ako proti stresu bojovať. Najčastejšie sa odporúča nájsť si čas pre seba, na oddych či šport.

Podľa vedcov z Austrálie sa však u ľudí znižuje hladina stresu, aj keď sa na internete dívajú na obrázky či videá s roztomilými zvieratkami. Pri svojom výskume sa zamerali konkrétne na jedno zvieratko menom quokka (alebo valabia quokka), ktoré prezývajú aj „najšťastnejšie zviera na svete“. Neustále sa totiž usmieva, vďaka čomu si našlo veľa priaznivcov.

Videá so zvieratkami dokázali znížiť stres až o 50 %

Výskumu sa zúčastnilo celkom 90 ľudí, ktorým vedci ukázali video s týmto milým zvieratkom. Aké boli výsledky? Odborníci zistili, že vystresovaným ľuďom pri pozeraní videa klesol krvný tlak a srdce im bilo oveľa pomalšie.

Vo výsledku tak hladina stresu klesla o 35 %, pričom v prípade niektorých účastníkov klesla až o celých 50 %. Medzi participantmi výskumu by sme našli ľudí rôzneho veku a povolania. Boli tam napríklad študenti nervózni z blížiacej sa skúšky či vystresovaní učitelia.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/beautiful-little-quokka-1067437865)

„Počas trvania výskumu klesol krvný tlak a srdcový tep u každého jednotlivca,“ ozrejmila Dr. Andrea Utley. „A to presne na hodnotu, ktorá by sa dala považovať za zdravú a svedčila o oveľa menšej miere úzkosti a stresu.

Po zverejnení tejto štúdie ešte viac stúpol záujem o quokky, hoci vedci dodali, že podobné zníženie stresu môžu ľudia zažiť pri sledovaní prakticky akéhokoľvek roztomilého zvieratka. Takže ak sa cítiš vyčerpaný a úzkostný, neváhaj ani sekundu a vyhľadaj si nejaké tie videá s quokkami, psíkmi či mačiatkami. Prospeje to tvojmu zdraviu a psychickej pohode.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť