Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

Ako sa vysporiadať so stresom? Vedci z Austrálie prišli s pomerne netradičným riešením, a síce pozeraním roztomilých videí so zvieratkami.

Asi s nami budeš súhlasiť, že súčasná moderná doba je charakteristická najmä vysokým stresom. Na ľudí sú často kladené vysoké pracovné nároky, mnohí z nás sú v jednom kole a nevedia, čomu sa venovať skôr. Potom už nie je prekvapivé, že sa daný človek cíti podráždený, unavený či má úzkosti.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/dog-587562362)

Máme tiež, pravdaže, veľa overených spôsobov, ako proti stresu bojovať. Najčastejšie sa odporúča nájsť si čas pre seba, na oddych či šport.

Podľa vedcov z Austrálie sa však u ľudí znižuje hladina stresu, aj keď sa na internete dívajú na obrázky či videá s roztomilými zvieratkami. Pri svojom výskume sa zamerali konkrétne na jedno zvieratko menom quokka (alebo valabia quokka), ktoré prezývajú aj „najšťastnejšie zviera na svete“. Neustále sa totiž usmieva, vďaka čomu si našlo veľa priaznivcov.

Videá so zvieratkami dokázali znížiť stres až o 50 %

Výskumu sa zúčastnilo celkom 90 ľudí, ktorým vedci ukázali video s týmto milým zvieratkom. Aké boli výsledky? Odborníci zistili, že vystresovaným ľuďom pri pozeraní videa klesol krvný tlak a srdce im bilo oveľa pomalšie.

Vo výsledku tak hladina stresu klesla o 35 %, pričom v prípade niektorých účastníkov klesla až o celých 50 %. Medzi participantmi výskumu by sme našli ľudí rôzneho veku a povolania. Boli tam napríklad študenti nervózni z blížiacej sa skúšky či vystresovaní učitelia.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/beautiful-little-quokka-1067437865)

„Počas trvania výskumu klesol krvný tlak a srdcový tep u každého jednotlivca,“ ozrejmila Dr. Andrea Utley. „A to presne na hodnotu, ktorá by sa dala považovať za zdravú a svedčila o oveľa menšej miere úzkosti a stresu.

Po zverejnení tejto štúdie ešte viac stúpol záujem o quokky, hoci vedci dodali, že podobné zníženie stresu môžu ľudia zažiť pri sledovaní prakticky akéhokoľvek roztomilého zvieratka. Takže ak sa cítiš vyčerpaný a úzkostný, neváhaj ani sekundu a vyhľadaj si nejaké tie videá s quokkami, psíkmi či mačiatkami. Prospeje to tvojmu zdraviu a psychickej pohode.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.