Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 14.7.2024
sk
Kamil
, Lara
cz
Karolína
, Karolina, Karla

Veľa Slovákov dostane čoskoro list od Sociálnej poisťovne. Nepoteší všetkých

Radšej si skontroluj schránku.


Slovensko čaká už čoskoro veľká novinka. Ako informuje Pluska, od 22. júla bude Sociálna poisťovňa informovať živnostníkov a ostatné SZČO o vzniku, trvaní, ale aj zániku povinného sociálneho poistenia a zároveň aj o odvodovej povinnosti. Bližšie informácie budú posielané automaticky, netreba o ne žiadať, mnoho Slovákov dostane čoskoro list od Sociálnej poisťovne (aj elektronicky).

„Z oznámenia Sociálnej poisťovne sa živnostníci dozvedia všetky potrebné informácie o výške ich vymeriavacieho základu na platenie poistného, o výške poistného na sociálne poistenie, vrátane informácie o dátume splatnosti a spôsobu úhrady poistného.

Prvýkrát zaplatia poistné v novourčenej výške do 8. augusta 2024 (za mesiac júl 2024). Týka sa to živnostníkov a ostatných SZČO, ktoré podali daňové priznanie v riadnom termíne, teda do 31. marca 2024,“ vysvetľuje Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne.

Treba zdôvodniť, že vyššie uvedené sa netýka tých SZČO, ktoré podávajú daňové priznanie za predošlý rok v predĺženej lehote. Táto skupina dostane toto oznámenie do 21. októbra, pričom nové poistné zaplatia do 8. novembra.

Pokiaľ ide o samotné odvody, od 1. júla ich musia platiť fyzické osoby, ktoré v roku 2023 zarobili viac ako 7 824 eur z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti, nemali predĺžený termín na podanie daňového priznania a majú platné oprávnenie na vykonávanie činnosti k 1. júlu 2024.

„Ak živnostník nevykonáva činnosť na základe oprávnenia, povinné poistenie mu vzniká na základe dosiahnutej hranice príjmu. Tým, ktorí dosiahli príjem rovný alebo nižší ako 7 824 eur, povinné sociálne poistenie nevzniká, resp. 30. júna 2024 im povinné sociálne poistenie zaniká,“ hovorí Kontúr.

Mohlo by ťa zaujímať:

Nenechaj si ujsť zľavu, aká tu ešte nebola. S naším PREMIUM sa počas leta nudiť nebudeš

Dolná a horná hranica

Minimálny mesačný vymeriavací základ pre SZČO je v roku 2024 na úrovni 652 eur. Z tejto sumy vychádza mesačné poistné vo výške 216,13 eura. SZČO na starobnom dôchodku, predčasnom starobnom dôchodku či poberatelia výsluhového dôchodku (ktorí dosiahli dôchodkový vek), majú výšku poistného nastavenú na úrovni 177,01 eura, lebo nie sú platiteľmi poistného na invalidné poistenie.

Naopak, v prípade maximálnej hranice sa bavíme o čiastke 9 128 eur, pričom mesačné poistné vychádza na 3 025,93 eura. Pri zvyšných skupinách je to zas 2 478,25 eura.

Veľa Slovákov dostane list
TASR

Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.