Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip

Veľká Británia bojuje proti fyzickým trestom. Za udretie dieťaťa môžu rodičia skončiť vo väzení

Ozvali sa však aj ľudia, podľa ktorých je zákon príliš prísny.


Telesné tresty pri výchove detí boli kedysi normou. Časy sa však už, našťastie, zmenili a dnes sa na fyzické násilie voči deťom pozeráme ako na niečo, čo by k výchove rozhodne patriť nemalo. Ako píše aj portál LADbible, v takom Škótsku boli tieto tresty zakázané v roku 2020, neskôr sa pridal aj Wales. Dnes sa tak za udretie dieťaťa rodičia vystavujú riziku trestného stíhania a môžu skončiť vo väzení až na päť rokov.

„Som proti násiliu akékoľvek druhu namiereného proti deťom,“ zaznelo z úst Rachel de Souza, komisárky pre deti v Anglicku. „Deti sú oveľa zraniteľnejšie než dospelí. Práve preto musíme zaručiť, aby boli ich práva podporované.“

Shutterstock

Príliš prísny zákon?

Objavili sa však aj hlasy, ktoré tvrdia, že zákon je príliš prísny. Niektorí rodičia tvrdia, že mierne buchnutie po ruke nemožno kategorizovať ako násilie či dokonca týranie. Minister školstva Nadhim Zahawi tvrdí, že zákon je krokom vpred. Uznal síce, že drobné buchnutie do ruky dala ich dcére aj jeho manželka. „Malo by sa to ale diať len veľmi, veľmi, veľmi vzácne. Rozhodne to nie je niečo, čo by sme ako rodičia mali robiť často,“ upresnil.

Podľa neho je oveľa lepšie si s dieťaťom, keď sa správa zle, sadnúť, normálne sa porozprávať a vysvetliť mu výhody slušného správania. Zákon privítala aj Joanna Barrett, riaditeľka organizácie National Society for the Prevention of Cruelty to Children. „Deti sú jednými z najzraniteľnejších členov našej spoločnosti a zaslúžia si viac ochrany pred násilím než dospelí. Takže toto rozhodnutie vítame,“ uviedla.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť