Rakovina prsníka je nebezpečenstvo, s ktorým sa ženy často stretávajú. Ide o jednu z najčastejších foriem rakoviny. Doktori a inštitúcie po celom svete organizujú pravidelné výzvy na samovyšetrovanie v mesačných intervaloch na preventívne mamografie.
Vznik rakoviny prsníkov môže pochádzať z rôznych zdrojov, ako však informuje Daily Mail, nová štúdia odhalila, že spôsobovať ich môžu aj rizikové chemikálie, ktoré ženy bežne používajú.
Nové zistenia ukazujú, že ženy sa denne stretávajú s takmer tisíckou chemikálií, ktoré sú spájané s rakovinou prsníka. Výskumníci odhalili na základe testovania 2 300 rôznych bežných chemikálií, ktoré sa vyskytujú v jedle či bežných produktoch, že práve niektoré z nich môžu byť výrazným rizikom a príčinou.
Odhalili takmer 1000 potenciálne nebezpečných chemikálií
Vďaka testovaniu odhalili až 922 rôznych chemikálií, ktoré boli už v minulosti spájané s rakovinou prsníka. Často ide o chemikálie, ktoré sú súčasťou pesticídov, ktoré sa používajú bežne na ovocie a zeleninu. Okrem toho tam však spadajú aj kozmetické produkty, ako napríklad krém proti vráskam, mejkap, šampóny či mydlá.
Vedci apelovali na regulačné autority so žiadosťou, aby zakročili a zakázali nebezpečné chemikálie, vyzvali na používanie alternatív. Zároveň vyzvali, aby ľudia pravidelne umývali ovocie a zeleninu pred konzumáciou. Pre ženy je odporúčanie jasné – obmedzenie množstva každodenného mejkapu.
Rakovina prsníkov ohrozuje aj Slovensko
Ako vysvetľuje OZ NIE RAKOVINE, rakovina prsníka predstavuje na Slovensku až 18 % z celkového počtu onkologických ochorení. Smutným faktom je, že ide o stúpajúce ochorenie, ktoré každý rok napadne viac žien.
Za obdobie 7 rokov lekári zaznamenali výrazný nárast. Zatiaľ čo v roku 2011 bol celkový počet nových zistených prípadov rakoviny prsníka na úrovni 2803, v roku 2018 sa tento počet navýšil a predstavoval až 2999 nových prípadov. Ide o takmer 200 nových prípadov.
Problematické sú pesticídy, ale aj iné látky
Ako ďalej vysvetľuje Daily Mail, výskumníci zostavili zoznam, ktorý sa skladá celkovo z 922 chemikálií, ktoré môžu predstavovať zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka. V rámci testovania sa nachádzali taktiež aj chemikálie, ktoré mali tendenciu aktivovať produkciu estrogénu. Veľké množstvo tohto hormónu je spájané s rizikom tohto onkologického ochorenia.
Až 278 z nich bolo priamo spojených s tvorbou nádorov prsníka v prípade zvierat. Ďalších 420 údajne ničí DNA a pozmeňuje hormóny, čo spôsobuje taktiež riziko.
V zozname sa nachádzali napríklad pesticídy, ako sú atrazín a malatión, ktoré sa bežne používajú v Amerike. V Európskej únii sú tieto pesticídy zakázané, na základe toxického rizika. Okrem toho tam však boli aj herbicíd cycloate, ktorý sa používa v spojení so špenátom, či simazín, ktorý sa používa v Amerike bežne na mnoho druhov ovocia a zeleniny – opäť zakázaný v EÚ.
Na zozname rizikových látok sa nachádzajú aj také, ktoré nájdeme vo farbách na vlasy či ďalších kozmetických produktoch, ako sú krém s retinolom, niektoré mydlá, šampóny či pena na holenie.
Mimo potravín a drogérie sú rizikom aj chemikálie nachádzajúce sa vo farbách a plastoch.
Občasné krátke vystavenie týmto chemikáliám nemusí predstavovať veľké riziko vzniku rakoviny prsníka. Cieľom štúdie však bolo poukázať na možné riziká. Je vhodnejšie problémy riešiť prevenciou než ich potom riešiť ako chorobu.