Veľké crossovery aj bizarná cenzúra. Zaujímavosti o seriáli Spider-Man, na ktorom sme vyrastali

Seriál môžeme doteraz považovať za jednu z najlepších komiksových adaptácií.

Zdroj: New World Entertainment Films

Spider-Man je bez pochýb jedným z najznámejších komiksových hrdinov vôbec, a preto je zbytočné ho predstavovať. Väčšina z nás sa s ním zoznámila prostredníctvom animovaného seriálu, natočeného v 90. rokoch.

Spider-Man (niekedy spájaný s podtitulom The Animated Series) vznikol medzi rokmi 1994 a 1998 v USA. Seriál voľne inšpirovaný komiksovou predlohou sa tešil celosvetovej obľube medzi divákmi aj kritikmi a získal mnohé ocenenia. Vytvorených bolo 65 epizód, rozdelených do piatich sérií.

Detskí diváci v našich končinách mali možnosť seriál sledovať na jeho domovskom kanáli Fox Kids, na Jojke, českej Nove, prípadne maďarskom RTL Klub. Ide o program, na ktorý s radosťou spomína každý, kto ho ako dieťa pozeral. Pozrime sa na niektoré zaujímavé fakty, ktoré si o Spider-Manovi možno nepoznal!

Titulná skladba

Pri spomienke na obľúbený seriál sa určite každému spustí v hlave nezabudnuteľné intro. Zaujímavosťou je, že titulnú skladbu zahral Joe Perry, gitarista skupiny Aerosmith, a svojím spôsobom ide o tvrdšiu verziu dobre známej témy z klasického animovaného Spider-Mana zo 60. rokov.

Najhorší kriminálnici New Yorku, ktorým Spider-Man čelil

Príbehy o Spider-Manovi svojej popularite určite vďačia aj plejáde rozmanitých zločincov. Každý hrdina potrebuje svojho záporáka a animovaný Spidey o nich nemal núdzu.

Na obrazovke nechýbal žiaden zo známych aj menej známych rivalov pavúčieho muža: Lizard, Hobgoblin, Vulture, Green Goblin, mimozemskí symbionti Venom a Carnage a mnohí ďalší. Doctor Octopus, Mysterio, Shocker, Chameleon, Rhino a Scorpion dokonca sformovali tím The Insidious Six, čo je variácia bandy The Sinister Six.

Kingpin – kráľ podsvetia

Zvláštnu úlohu v animovanom Spider-Manovi zohráva Wilson Fisk, známy ako Kingpin. Najobávanejšia postava marvelovského organizovaného zločinu je prakticky hlavným antagonistom celého seriálu, pretože okrem vlastných hriechov je nejakým spôsobom namočený aj do mnohých kúskov, ktoré majú na svedomí ostatní zločinci. Všetky kriminálne nitky vedú k tomuto robustne stavanému podliakovi.

Sandman a Electro mali problém dostaviť sa na párty

Oddaní fanúšikovia postrehnú, že v galérii záporákov chýba Sandman. Prečo je to tak? V časoch, keď sa natáčal animovaný seriál, mal režisér James Cameron rozpracovaný hraný film o Spider-Manovi. V ňom mal Spidey čeliť Sandmanovi a Electrovi a z toho dôvodu ich animák vynechal. Film samozrejme nikdy nebol natočený, ale stihol spôsobiť to, že Sandman sa v seriáli nikdy neobjavil a Electro dorazil s veľkým meškaním.

Hviezdne crossovery

Z filmov MCU sme zvyknutí na crossovery, počas ktorých sa postava z jedného komiksu objaví ako hosť v komikse druhom. Vo svete Marvelu nejde o nič nové a táto prax sa nevyhla ani animovanému Spider-Manovi. Spideymu pomáhal lovec upírov Blade, osamelý pomstiteľ Punisher, tím X-Menov, najmocnejší čarodej Doctor Strange, tajuplný agent Nick Fury, nočný ochranca Daredevil, obrnenec Warmachine aj Fantastic Four. Návštevou ho poctili dvaja najslávnejší Avengeri – Iron Man a Captain America.

…akoby Spidey nemal dosť vlastných problémov…

Ostatné komiksové série, žiaľ, nedodávali Spider-Manovi len pomocníkov, ale aj nepriateľov. Spidey si v seriáli zmeral svoje sily s Baronom Mordom a Dormammum, známymi z príbehov Doctora Strangea. Do cesty sa mu postavil aj ikonický súper Kapitána Ameriku – krutý Red Skull. V poslednej sérii sa objavil obávaný Doctor Doom, skutočná autorita medzi marvelovskými superzločincami.

Stan Lee & Joan Lee

Legendárny Stan Lee si nemohol odpustiť možnosť sám sa objaviť v seriáli. Okrem producentskej úlohy sa na seriáli podieľal aj nadabovaním seba samého. Oproti drobným rolám z filmových marveloviek tu Lee neznázorňuje „náhodného okoloidúceho“, ale vystupuje pod vlastným menom. Spider-Man autora vezme na prechádzku mestom a vedú spolu hlboký rozhovor. Zaujímavosťou je, že hlas mysterióznej postave Madame Web prepožičala Stanova manželka Joan.

Bizarná cenzúra

Keďže bol animovaný seriál cielený na najmladších divákov, museli sa jeho tvorcovia popasovať s mnohými obmedzeniami. Tie sa týkali predovšetkým zobrazovania násilia, krvi, smrti a nebezpečných látok.

• Zo seriálu boli vynechané všetky zmienky o rádioaktivite. Keďže rádioaktivita zohráva podstatnú úlohu pri vzniku hlavného hrdinu a aj v iných dejových linkách, štúdio ju nahradilo fiktívnym pojmom „neogenika“. Paradoxne, rádioaktivita sa spomína priamo v titulnej piesni, kde akosi nikomu neprekáža.

• Veľký pozor si tvorcovia dávali pri zobrazovaní násilia. Na obrazovke málokedy vidíme priame údery, ktoré by postava udelila druhej, a všetky strelné zbrane sú prerobené na paralyzujúce blastery. Veľmi divne to pôsobí v súvislosti s Carnageom, Bladeom a Punisherom, postavami známymi svojimi brutálnymi metódami, pri ktorých nechýbajú potoky krvi a odseknuté údy.

• Upír Morbius musel byť úplne prerobený. Ako upír nepije krv, ale „odsáva krvnú plazmu“. Na to mu neslúžia ostré tesáky, ale divné „ústa“, ktoré má na dlaniach. V konečnom dôsledku to pôsobí ešte strašidelnejšie ako klasické drakulovské uhryznutie

• Po tragédii z jedenásteho septembra 2001 boli z jednej epizódy odstránené scény, ktoré sa odohrávajú v okolí budov World Trade Center. Keďže išlo o dôležitý prvok v deji daného dielu, jeho zostrihaná verzia tak trošku nedáva zmysel.

• Autori seriálu mali explicitný zákaz vytvoriť scény, v ktorých niekto skáče do/z okna, zábery, kde postavy vystrašia holuby na streche, a na čiernej listine sa objavili slová ako „vražda, smrť“. Žiadna postava nemohla zomrieť, a preto Mary Jane namiesto smrti „uviazla v inej dimenzii“.

Záver

Obľúbený seriál sa skončil dosť nečakane v piatej sérii. Dôvodom pre ukončenie úspešného programu boli nezhody v produkčnom tíme a problémy vyplývajúce z toho, že Marvel bol na pokraji krachu. Je to veľká škoda, pretože bohatý zdrojový materiál by mohol poskytnúť predlohu mnohým pútavým dielom. Tvorcovia dokonca mali už napísané epizódy, v ktorých sa objavil Ghost Rider, tie ale nikdy nevznikli.

Spider-Man sa momentálne dá streamovať na službe Disney+, ktorá, žiaľ, ešte nie je na Slovensku k dispozícii. Nostalgiou rozcítení fanúšikovia musia seriál pohľadať inde. Jednu z najlepších komiksových adaptácií by si určite užili aj diváci, ktorých v detstve obišla.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
9
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ľudia prezradili, pri čom najdivnejšom pristihli svojich známych


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME